Elektrokonvulsif tedavinin şizofreni hastalarında emosyonel yüz ifadelerini tanıma becerisi üzerine etkisi
Facial emotional recognition ability pre and post electrokonvulsive therapy in schizophrenia patients
- Tez No: 337322
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Yüz ifadelerinden duygu tanıma sosyal kognisyonun önemli bir parçasıdır. Şizofreni hastalarında diğer kognitif bozukluklarla birlikte yüz ifadelerinden duygu tanıma da bozulmaktadır ve sosyal kognisyondaki bu bozulma hastanın sosyal işlevselliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Biz bu çalışmada literatürde bir ilk olarak elektrokonvulzif terapinin (EKT) yüz ifadelerinden duygu tanıma üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık.Yöntem: EKT endikasyonu almış tedaviye dirençli şizofreni hastaları EKT öncesinde ve sonrasında değerlendirmeye alınmıştır. EKT öncesinde 32 hasta alınmış ancak iki hasta, süreç içinde ortaya çıkan anestezi açısından risk oluşturan tıbbi durumlar nedeniyle tedaviyi sürdürememiş ve çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalara EKT öncesinde ve sonrasında yüz ifadesinden duygu tanıma testi, PANSS ölçeği, sosyodemografik bilgileri sorgulama formu uygulanmıştır. Çalışmamızda P. Ekman ve W.V.Friesen tarafından hazırlanan ve mutlu, üzgün, korkmuş, kızgın, şaşırmış, iğrenmiş olmak üzere 6 duygu ifadesi ile nötr duygu ifadesini içeren fotoğraflardan oluşan setteki 4'ü kadın, 4'ü erkek olmak üzere 8 modele ait toplam 56 fotoğraf kullanıldı. Bu 56 fotoğrafın ilk yedisi hastalara tanıtılmış daha sonraki 49 resmi bilmeleri istendi. Fotoğraflar toplum tarafından %90'nın üzerinde tanınmış olanlar arasından seçildi. Test sırasında katılımcıların teste verdikleri cevaplarla birlikte cevaplandırma süreleri de kaydedidi.Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33,4±10,5 olarak bulundu. Hastaların 11'i kadın, 21'i erkek cinsiyetindeydi. Yüzde 19'u (n=6) çalışıyorken %81'i (n=26) ise en az 2 yıldır çalışmamaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Facial emotion recognition is a significant part of social cognition. The patients with schizophrenia have impairments in emotion recognition together with other deficits of cognitive functions and this impairment in social cognition affects the patients social functioning negatively. In this study for the first time we aimed to research the short time effect of electroconvulsive therapy (ECT) on facial emotion recognition.Method: Treatment resistant patients, who have ECT indicated, evalueted before and after ECT. Thirty two patients evaluated before ECT, but two of them could not complete the treatment because of the medical conditions that caused anesthesia risks during the treatment period. Before the ECT, the patients are applied recognizing emotions through facial expression test, PANNS scale and socio-demographic information question form. In our study a set of 56 photographs belonging to 4 male and 4 female models are used and the set was consisting of 6 basic emotions; sadness, anger, happiness, disgust, surprise, fear, and neutral prepared by P. Ekman and W. V. Friesen. The first seven of these photographs are introduced to the patients and they were asked to tell the rest of the 49 photographs. The photographs are chosen among the ones that are recognized more than 90 per cent by society. Together with the answers to the test, the time periods of answering is also recorded.Results: The average age of the participants was 33,4±10,5. 11 of the patients were female while the remaining 21 were male. 19 per cent (n=6) was employed and %81 (n=26) was unemployed at least for the last two years.