Aort kapak replasmanı yapılan 70 yaş üstü hastalarda mekanik kapak ile biyoprotez kapağın karşılaştırılması
The comparison of mechanical and bioprosthesis valves for the aortic valve replacement patients older than 70 years old
- Tez No: 337320
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aort kapak cerrahisinde çok sayıda onarım prosedürü olmakla birlikte en sık başvurulan yöntem kapak replasmanıdır. Güncel olarak heterogreft, homogreft ve otogreft olmak üzere 3 grup biyoprotez kapağın yanında çok farklı türde profil ve yapıya sahip mekanik kapaklar da mevcuttur.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği olarak aort kapak replasmanı yapılan 70 yaş üstü hastalarda biyoprotez kapak ile mekanik kapağı karşılaştırdık. Bu çalışmaya göre 28 mekanik ve 9 biyoprotez kapak kullanıldı. Operatif ve operasyon sonrası erken ve geç dönem sonuçlarını istatiksel olarak karşılaştırdık. Demografik veriler açısından iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu. Operatif parametrelerde ise kullanılan kapak no (p=0,614) ve total perfüzyon zamanı (p=0,876) ile aortik kros klemp zamanı (p=0,614) açısından aradaki fark anlamlı değildi. Operasyon sonrası erken dönemde hastaların entübasyon süresi (P=0,730), total drenaj miktarı (P=0,969), yoğun bakım ünitesinde kalınan süre (P=0,788) ve hastanede kalınan süre (P=0,885) açısından da karşılaştırma sonuçları yine anlamlı değildi.Hastaların operasyondan 1-5 yıl sonrası kontrolleri yapılarak karşılaştırma yapıldı. Mekanik kapaklı hastalardan 1 tanesi oral antikoagülana bağlı serebral hemoraji nedeni ile kaybedilmiş olup, 1 tanesi serebral emboli, 1 tanesi de periferik emboli tanısı almışlardı. Biyoprotez kapaklı hastaların hiçbirinde trombüs ya da hemoraji saptanmamıştı. Dolayısı ile oral antikoagülan konusunda hastalarda yeterli bilincin oluşturulması çok önemlidir.Kontrol ekokardiyografilerinde; kapak gradiyenti ve duvar kalınlıkları açısından aralarında anlamlı bir fark bulunmazken; kapak alanı açısından (P=0,047) mekanik kapaklı hastaların kapak alanının anlamlı olarak dar olduğu saptanmıştır. Hiçbir hastada kapakta spontan eko kontrast, vejetasyon ya da dejenerasyona rastlanmadı. Fakat ortalama 3-4 yıl sonraki kontrollerde biyoprotez kapaklarda dejeneratif değişikliklerin başlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there are different repair prosedures in aortic valve surgery. The most common procedure is valve replacement. There are three groups of bioprosthesis ? heterograft, homograft and autograft- and many different types of mechanical valves.In our clinic, Cerrahpasa Medical Faculty Cardiovascular Surgery Department we compare the bioprosthesis valve and mechanical valve. Patients are older than 70 years old. Twentyeight mechanical and 9 bioprosthesis valve were used. We focus on operative and postoperative early and late complications statistically. From the demographic point of view there is no difference. The operative parameters which are valve number (p=0,614), total perfusion time (p=0,876), and aortic cross clamp time (p=0,614) there also no difference. We also check postoperative intubation time (p=0,730), total drainage volume (p=0,969), duration in intensive care unit (p=0,788) and the hospitalization time (p=0,885). We conclude that there is no statistically significant difference between the group.The patients were followed up 1-5 years after operation and two group were compaired. One of the mechanical valve patient is dead because of cerebral hemorrhage due to oral anticoagulation. One of them have cerebral embolism. And one of them have peripheral embolism. There is no hemorrhage or thrombus in bioprosthesis valve replaced patients. So it is important to give enough information about the oral anticoagulation to the patient.Although in control echocardiography there is no difference in wall thickness and valve gradient. We observed narrow valve area in mechanical valve replaced patients. (p=0,047) There are no vegetation, spontaneous echocontrast or degeneration in any of the valves. But we think that after 3-4 years of bioprosthesis control there may be degenerative process.