Parotis tümörlerine yaklaşımımız ve sonuçlarımız
Parotid gland tumors: Our managment and results
  1. Tez No: 337331
  2. Yazar: NİHAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç:Bu çalışmada parotis neoplazmı nedeni ile opere edilmiş olguların retrospektif olarak incelenmesi yapılmış olup, bu hastalarda görülen semptom ve bulgulara, uygulanan tedavi yöntemleri ile intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlara ve elde edilen histopatolojik sonuçlar ve takip sonuçlarına ait bilgiler sunulmuştur.Materyal ve Metod:Bu çalışmaya 2004-2011 yılları arasında CTF KBB ABD de parotis neoplazmı nedeni ile opere edilmiş 125 hasta alınmıştır. Bu hastalara ait klinik bulgular, operasyon bulguları, histopatolojik inceleme ve postoperatif takip sonuçları analiz edilmiştir.Bulgular:Olguların % 45.6'si (57 olgu) erkek, %54.4'si (68 olgu) kadındır ve yaşları 10 ile 84 arasında olup ortalaması 45,8'dir. Hastaların en sık şikayeti parotis lojunda kitle (125 olgu-%100) olup, 3 hastada fasiyel paralizi, 3 hastada ciltte hiperemi, 5 hastada ağrı şikayeti saptanmıştır. Eksize edilen kitlelerin 95i benign, 30 tanesi ise maligndir. Hastaların 79'una süperfisyal parotidektomi, 33'üne total parotidektomi ve 13'üne sadece kitle eksizyonu(enükleasyon) yapılmıştır.Sonuç:Parotis kitlelerinin değerlendirilmesinde hasta şikayetleri ve klinik bulgular önemlidir. Süperfisyal parotidektomi hala parotis yüzeyel lob tümörlerinde seçkin tedavi yöntemi olarak yerini korumaktadır. Histopatolojik parotis tümörlerinin tedavisinde No boyunlara elektif boyun diseksiyonu uygulanması halen tartışılmakta olan bir konudur.
Özet (Çeviri)
Objectives:İn this study, a retrospective analysis has been made to the patients who have been gone under surgery because of parotid gland neoplasms. Furthermore, symptoms and the signs, preoperative evaluation, the complications of the surgery,Materials and Methods:125 patients; who have been surgically treated in CTF KBB clinic due to parotid gland mass, from 2004 to 2011, enterned to this study. This study contains datas about clinical and operational signs, histopathological examinations and postoperative follow up results.Results:%45,6 (57 patients) of cases were men and %54,4 (68 patients) were women. Their ages were between 10 to 84 and the mean age at presentation was 45,8. The most common complaint of patients was a mass in parotid gland area (125 patients -%100). 3 patients were complaining about facial paralysis, 3 patients had hiperemia on skin and 5 patients had pain. According to researchs, 95 of these tumours were benign and 30 of these were reported as malignanat. In this study, 79 patients underwent to superficial parotidectomy operation, 33 patients had a total parotidectomy and 13 patients had only mass excission(enucleation).Conclusions:For evaluation of parotis masses, complaints of patients and clinical symptoms are important. Superficial parotidectomy is still selected treatment method for parotid superficial lobe tumors. Elective neck dissection for N0 neck lymph nodes is stil controversial for malignant parotid gland neoplasms.