Muskulokutan fleplerde iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde geciktirme (delay) yöntemi ile botulinum A toksini enjeksiyonun karşılaştırılması: Deneysel çalışma
Comparison of delay method and injection of botulinum toxin A in preventing ischemia reperfusion injury in musculocutaneous flaps: Experimental study
  1. Tez No: 337332
  2. Yazar: HANDAN DEREBAŞINLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Rekonstrüktif cerrahide flep sağ kalımı iskemi süresi, derinliğiyle doğrudan ilişkilidir. Önkoşullandırma flep sağkalımını klinik olarak arttırmaktadır.. Botulinum toksini kas metabolizması üzerine etki ederek kas kan akımını, hacmini artırır.sıçan latimus dorsi kası muskulokutan flep olarak kullanıldı. Botulinum A toksini kas uygulaması önkoşullandırma yöntemiyle karşılaştırıldı. Deney gruplarında 4 saat iskemi ve sonrasında reperfüzyon oluşturuldu. Elde edilen sonuçlar histopatolojik ve biyokimyasal olarak karşılaştırıldı. Histopatolojik olarak dokudaki polimorfonükler lökosit infiltrasyonu ve damar proliferasyonu değerlendirildi. Biyokimyasal analizde serum ve doku Nitrik Oksit ve myeloperoksidaz seviyeleri ölçüldü.Çalışmanın sonucunda önkoşullandırma yöntemi ve botulinum A toksininin 24. saatte ve 10. günde biyokimyasal olarak benzer etkilere sahip olduğu saptandı. 10. günde botulinum A toksini uygulanan grupta doku MPO ve NO seviyeleri önkoşullandırma uygulanan gruptan daha düşük bulundu. PML infiltrasyonu 24. saate sadece kas dokusunda her iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu. Botulinum A toksini uygulanan grupta ve önkoşullandırma uygulanan grupta 10. günde kas dokusunda benzer damar proliferasyon yoğunluğu izlendi.Sonuç olarak elde edilen bulgular botulinum A toksinin intramusküler enjeksiyonun iskemi reperfüzyon hasarından koruyucu etkisinin kas dokusu ile sınırlı olabileceği göstermektedir Ancak tam etkinin belirlenebilmesi için daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Flap survival is deeply associated with duration and depth of ischemia. This is very important in especially. Since it?s known that Botulinum toxin increases blood flow and blood volume, we planned a study to show botulinum A toxin can have an effect like preconditioning.Latissimus dorsi muscle of the rat was raised as a musculocutaneuos flap. Botulinum A toksin injection was compared to the preconditionin. In the experimental group thoracodorsal pedicle was occluded for 4 hours then reperfused. The biochemical and histological results were compared. Neutrophil infiltration and vascular proliferation was studied histopathologically. And serum and tissue myeloperoxidase and nitric oxide levels were measured.We came to a conclusion that preconditioning technique and botulunim A toxin have the similar effect biochemically at the 24th hour and 10th day. The botulinum A toxin group has lower tissue MPO and NO levels than preconditioned group. In histopathologically, PML infiltration in muscle tissue at the 24th hour was found to be same in both groups. Both groups had the degree of same vascular proliferation in muscle tissue at the 10th day.In conclusion, Botulinum A toxin may haveelimited protective effect on muscular tissue for ischemia-reperfusion injury, but additional studies are needed to verify results.