Obsesif-kompulsif bozukluğu olan annelerin çocuklarının ruhsal durumlarının değerlendirilmesi ve major depresif bozukluğu olan annelerin çocuklarıyla karşılaştırılması
Psychiatric assessment of children of mothers with obsessive compulsive disorder and comparison with the children of mothers with major depressive disorder
- Tez No: 337348
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) olan annelerin çocuklarının ruhsal durumlarının değerlendirilmesi ve major depresif bozukluğu (MDB) olan annelerin çocuklarıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmaya OKB tanısı almış 34 annenin 46 çocuğu ve MDB tanısı alınmış 58 annenin 82 çocuğu olmak üzere toplam 92 anne ve 128 çocuk dahil edilmiştir. İki gruptaki anneler yaş ortalamaları, eğitim durumları ve sosyoekonomik seviyeleri açısından, çocuklar cinsiyet ve yaş dağılımları açısından eşleştirilmiştir. Anneler Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ) ve Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D) ile, çocuklar Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli- Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) ile değerlendirilmiş; ayrıca anneler tarafından Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇDDÖ)/ 6-18 yaş versiyonu doldurmuştur. OKB olan annelerin çocuklarında OKB, subklinik OKB, yaygın anksiyete bozukluğu, tik bozuklukları, Tourette Sendromu, geçici tik bozukluğu ve şimdiki zamanda genel psikopatoloji MDB olan annelerin çocuklarına göre daha fazla bulunmuştur. MDB olan annelerin çocuklarında yaşam boyu duygudurum bozuklukları daha fazla bulunmuştur. İki gruptaki çocuklar MDB, distimi, başka türlü adlandırılamayan depresif bozukluk, ayrılma kaygısı bozukluğu, fobi, dışa atım bozuklukları, enürezis, enkoprezis, ve davranım bozuklukları açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır.ÇDDÖ karşılaştırılması sonucunda, OKB olan annelerin 12 yaş altı çocuklarında ve 12-16 yaş arası erkek çocuklarında anksiyete depresyon puanları, 6-11 yaş arasındaki kız çocuklarında karşı çıkma, saldırganlık, dışa yönelim ve düşünce sorunları puanları MDB olan annelerin çocuklarından anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the psychopathology in the children of mothers with obsessive compulsive disorder (cmOCD) and to compare with the children of mothers with major depressive disorder (cmMDD). The study included 92 mothers (34 OCD, 58 MDD) and 128 children (46 cmOCD, 82 cmMDD). Mothers were matched on age, educational and socioeconomic status. Children were matched on age and gender. Yale-Brown Obsession Compulsion Scale and Hamilton Depression Rating Scale were used for the assessment of mothers and Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) and Child Behaviour Check Lists for Children and Adolescents for the ages of 6-18 years (CBCL/6-18) were used for the assessment of children. The cmOCD had significantly higher rates of OCD, subclinical OCD, generalized anxiety disorder, tic disorders, Tourette Syndrome, transient tic disorder and present time psychopathology. The cmMDD had significantly more life--time mood disorders. There were no significant difference between the two groups in terms of depressive disorders, separation anxiety disorder, phobia, externalizing disorders, enuresis, encopresis and conduct disorders. The cmOCD who were below 12 years of age and the sons of mothers with OCD who were above 12 years of age had higher scores on anxiety-depression subscale of CBCL. The daughters of mothers with OCD who were between 6-11 years of age had higher scores on rule-breaking and aggressive behavior, externalizing and thought problems scores.