Liken simpleks kronikus ve prurigo nodularis hastalarının demografik özellikleri: Geriye dönük 5 yıllık poliklinik değerlendirilmesi
Lichen simplex chronicus and prurigo nodularis patients'demographical features: Retrospective policlinical assessment for last 5 years
  1. Tez No: 337352
  2. Yazar: ÖZGE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL HASBİ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Liken simpleks kronikus olarak isimlendirilen tablo genellikle keskin sınırlı, deride kalınlaşmayla giden, lokalize, kronik, kaşıntılı bir dermatozdur. İlk olarak Vidal tarafından tanımlanmış olup daha sonra Brocq aynı tabloyu tanımlamıştır. Liken simpleks kronikusun derideki kronik kaşınma ve sürtünme eyleminin bir sonucu olduğu kesindir.Prurigo nodularis, etyolojisinde uzun süreli kaşıma eyleminin rol oynadığı düşünülen, kronik seyirli bir dermatozdur. Başlıca orta yaş grubunda görülür ve kadınlarda daha sıktır.Bu iki hastalık ile ilgili ülkemizde daha önce yapılan demografik bir çalışma olmadığından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine Kasım 2007-Aralık 2011 arasında başvuran 63206 hasta bu iki hastalık açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Bu iki önemli hastalığın demografik verilerini elde etmek amacıyla yapılan çalışmada liken simpleks kronikus ve prurigo nodularis hastalarının bilgisayar kayıtları incelendi. Hastaların 1225'i liken simpleks kronikus ve 90'ı prurigo nodularis tanıları alan hastalardı. Liken simpleks kronikus prevelansı %1.94, prurigo nodularis prevelansı ise %0.14 idi. Her iki hastalıkta da kadın hasta sayısı erkek hasta sayısından fazla idi. Her iki hastalıkta da hastaların polikliniğe yıllık ortalama geliş sayısı 1.2 olarak saptandı.Bu hastalıkların kimlerde ve hangi yaş aralığında daha sık karşımıza çıktığını belirlemek, etyolojiyi veya tedaviyi etkileyebilecek bazı verileri araştırmak amaçlı bu hastalıkların demografik özellikleri dikkatle incelenmelidir
Özet (Çeviri)
Lichen simplex chronicus is a skin disorder characterized by lichenification of the skin as a result of primary excessive scratching. The first definition of lichen simplex chronicus was introduced by Vidal and then further described by Brocq. The persistence and the progression of skin lesions are strictly correlated to scratching and rubbing.Prurigo nodularis is a dermatologic condition characterized by the presence of papules and nodules with primary intense pruritus. Prurigo nodularis is mostly seen in middle age women.63206 patients who attended dermatology outpatient clinic were evaluated retrospectively between November 2007-December 2011 at the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Dermatology and Venerology Department. 1225 patients with lichen simplex chronicus and 90 patients with prurigo nodularis were diagnosed. This study is based on a computer analysis of lichen simplex chronicus and prurigo nodularis patients protocol records and aimed to evaluate the demographical data of these two important skin diseases.The prevalance of lichen simplex chronicus was 1.94%, and prurigo nodularis prevalance was 0.14%. Our series show female predominance for lichen simplex chronicus and prurigo nodularis. On average lichen simplex chronicus and prurigo nodularis patients visited dermatologist 1.2 times per year.These demographic data like mostly effected sex and age, should be taken into consideration when evaluating the burdens of these diseases and helping the etiology and treatment.