Posterior üretral valv tanılı hastalarda uzun dönem takip sonuçları
Results of long term follow-up for posterior urethral valv
- Tez No: 337351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ELİÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Posterior üretral valv (PUV) tanılı olguların sonuçlarının Son Dönem Böbrek Yetmezliği (SDBY) bakımından sunulmasıdır.HASTALAR VE YÖNTEM: 81 hastanın tıbbi kayıtları geriye dönük incelendi. Mesane disfonksiyonu için cerrahi ve tıbbi tedavi uygulandı. Hastaların başvuru şekli, kreatinin, ultrasonografi (US), statik renal sintigrafi(DMSA), işeme sistoüretrografisi, idrar yolu enfeksiyonları, Pop-off grubu sonuçları; mesane divertikülü, unilateral vezikoüreteral reflü (VUR) ve renal displazi sendromu (VURD) veya ürinoma incelendi. İstatistik analiz için `'SPSS for Windows 10.0'' kullanıldı. Ortalama takip süresi 7.67yıl (1.5-20yıl) idi.BULGULAR: Prenatal tanılı hastalarda (n=37) SDBY oranı %10.8(n=4), postnatal tanılı hastalarda %29 (n=13) olarak saptandı. Kreatininin başvuruda, ablazyon sonrası 1.yıl sonunda, 1.yaş sonunda (>0.8 mg/dl) yüksekliğinin SDBY ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı idi. SDBY başlangıçta ciddi hidronefrozu olan hastalarda %57, sintigrafide bilateral fonksiyonu kötü olanlarda %89, bilateral vur olanlarda %36 oranında saptanırken, Pop-off grubunda (n=21) hiç saptanmadı. İYE 56 hastada (%69) vardı ve 17'sinde(%30) SDBY gelişti.
Özet (Çeviri)
Aim: To present outcome for posterior urethral valv (PUV) in terms of end stage renal disease (ESRD).Material and methods: The medical records of 81 PUV patients were analyzed retrospectively. Surgical management and medical management for bladder dysfuntion was performed. The following data was abstracted; presentation, creatinin, ultrasonography(US), static renal scans (DMSA), voiding cystouretrography, urinary tract infections(UTI), out come in Pop-off group; bladder diverticulum, unilateral vesicoureteral reflux-VUR and renal dysplasia syndrome(VURD) or urinoma. `?SPSS for Windows 10.0?? was performed for statistical analysis. The mean follow-up period was 7.67 year (r:1.5-20year).Results: The incidence of ESRD in patients who had prenatal diagnosis(n=37) was %10.8(n=4), 29%(n=13) in patients who did not have a prenatal diagnosis (n=44). There is statistically significant correlation with ESRD and high creatinin level at admission, at 1 year of age(> 0.8 mg/dl) and 1 year after valv ablation. ESRD was encountered in 57% of patients with severe hydronephrosis, 89% with bilateral poor renal function on scan, 36% with bilateral VUR and in none in pop-off group (n= 21) at the presentation. UTI was present in 56 patients (%69) and ESRD was developed in 17 (30%).