Semptomatik larengofarengeal reflüsü olan hastaların tedavi sonrası solunum fonksiyon testleri üzerine etkileri
Theraputic effects of reflux treatment on respiratory function tests in patients with laryngopharyngeal reflux
  1. Tez No: 337353
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Klinik olarak gastroözefageal reflünün atipik şekli olarak kabul larengofarengeal reflünün; baş-boyun bölgesinde oluşturduğu semptom ve bulgulara ek olarak mikroaspirasyon ve özefageal refleks mekanizmaları ile solunum sistemi/fonksiyonu üzerinde oluşturduğu etkilerin solunum fonksiyon testleri ile ortaya konmasıMaterayal Metot: 2010-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı polikliniğine LFR şikayetiyle başvuran ve reflü çalışmaları yapılmış, tedavi edilmiş, solunum fonksiyon testleri olan, dataları yeterli ve korunmuş olan hastaların incelenmesi ile dizayn edilmiş retrospektif bir çalışmadır.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 15(%62,5) kadın 9'u(%37,5) erkek olup yaş aralığı 24-71'dir(ortalama: 43,95± 12,41). Hastaların alışkanlıkları incelendiğinde ise; hastaların 7(%29,16)' sinin (3E+4K) sigara kullandığı görülmüştür. Hastaların RSS'larındaki en sık semptomları sırasıyla; boğazda yapışma ve yumru hissi (globus), boğazda aşırı balgam ve geniz akıntısı ve bıktırıcı rahatsız edici öksürük olarak bulunmuştur. Hastalar RBS ile değerlendirildiğinde en sık bulguların; eritem/hiperemi ve pakidermi olduğu görülmüştür. Tedavi öncesi RSS'ları 30,33± 6,53 değerden 10,33± 4,72 değerlerine gerilemiştir. Tedavi öncesi RBS'ları 10,79± 3,20 değerden 4,29± 2,78 değerlere gerilemiştir. Hastaların dinamik akciğer fonksiyon parametlerinin minimal olarak değişdiği ancak istatiki olarak anlamlı olmadığı görüldü.Sonuç: Semptomatik LFR'sü bulunan hastalarda tedavi öncesi ve sonrası yaptığımız incelemede; tedavi ile RSS ve RBS'nda anlamlı düzelme görürken SFT'lerinde anlamlı bir değişiklik olmadığını gördük.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Laryngopharyngeal reflux has been recognized as a atypical form of gastroeusophageal reflux. The aims of this study are; revealing the symptoms and signs of laryngopharyngeal reflux in head and neck region, determining the impacts to respiratuar system function of laryngopharyngeal reflux with respiratuar function test.MATERIALS AND METHOD: This study is a retrospective analysis of the patients who have been undergone to respiratuar function tests, diagnostic reflux analysis, and who had enough data for to be included into the study, and have been diagnosed as laryngopharyngeal reflux in Cerrahpaşa Medicine Faculty ENT Clinic between 2010-2012 years.OUTCOME: The patients? age range was between 24-71, 15(%62.5) were women, and 9(%37.5) were men. %7 of the patients were smokers(%3 M, %4 F). The RSS analyses showed that, most of the complaints were, globus,stickiness, retropharyngeal flux and disturbing cough. When the patients were assessed with RBS the most encountered findings were pachidermia, eritema and hyperemia. Pre-treatment RSS changed from 30,33± 6,53 to 10,33± 4,72 post-treatment. Pre-treatment RBS changed from 10,79167±3,202976 to 4,29± 2,78 post-treatment. Dynamic pulmonary function parameters had increased not statistically sense.RESULTS: We determined that the patients who had symptomatic laryngopharyngeal reflux RSS and RBS changed meaningfully after treatment but the dynamic pulmoner function parameter results were non-sense.