Sentinel lenf nodu negatif olan kutanöz malin melanom tanılı hastalarda PET-BT'nin etkinliği
The effectiveness of FDG-PET-CT in cutaneous malignant melanoma patients with negative sentinel lymph nodes
- Tez No: 337354
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK B. SAYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
FDG PET-BT görüntüleme yöntemi klinikte birçok malin hastalığın değerlendirilmesinde kullanılan önemli bir tanı yöntemi olarak gelişmektedir. Ancak önemli olduğu kadar pahalı, radyasyon maruziyetine sebep olan ve bu nedenle gereksiz durumların belirlenip bu durumlarda hasta sağlığı açısından kaçınılması gereken bir yöntemdir. Bu çalışmada daha önce metilen mavisi veya lenfosintigrafi yöntemi ile SLN'ları belirlenmiş olan ve bu lenf nodlarından yapılan biyopsi sonuçları negatif olan kutanöz MM tanılı hastalarda FDG PET-BT'nin yeniden evreleme açısından etkinliğinin araştırılması amaçlandı.Histolojik olarak kutanöz MM tanısı almış ve evreleme, yeniden evreleme veya tedavi sonrası değerlendirme amacıyla 2005 yılı başından 2010 yılı sonuna kadar FDG PET-BT çekimi için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp anabilim dalına gönderilen 360 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Bu hastalardan primer lezyon operasyonundaki SLN biyopsi sonuçlarına ulaşılabilen 96 hasta (58 erkek, 38 kadın) (yaş ortalaması=52,37±14,188) çalışmaya dahil edildi.Hastalar primer lezyon operasyon tarihleri ile ilk PET-BT çekimleri arasında geçen zamana göre gruplara ayrıldılar. Tüm vakalarda ortak bir zaman süreci içerisinde değerlendirme yapabilmek amacıyla en çok hasta sayısının olduğu (65 hasta) postop 1 yıl içerisinde çekilen PET çalışmalarının sonuçları ile bu hastaların SLN biyopsi sonuçları karşılaştırıldı.Bu çalışmanın sonucunda kutanöz MM tanısı almış olan hastaların takibinde metastatik hastalık varlığı açısından karşılaştırıldığında FDG PET-BT, SLN biyopsisi pozitif olguların %53,5'unda pozitif, SLN biyopsisi negatif olguların ise %86,4'ünde negatif olarak bulundu. Postop ilk bir yıl içerisinde çekilen FDG PET-BT'nin SLN biyopsi sonuçları negatif olan hastaların %86,4'ünde zaten normal bulunacağı anlaşılmış olduğundan bu süre içerisinde metastazları saptamak için SLN biyopsi sonuçları pozitif olan hastalarda PET-BT'nin çok daha etkin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
FDG PET-CT scanning is an important and improving diagnostic tool in the clinical evaluation of various malignant diseases. As much as important, it?s also expensive and causes radiation exposure to the patients. For these reasons the unnecessary indications of the use of PET-CT should be determined and avoided. In this study, we aimed to determine the effectiveness of PET-CT in the cutaneous malignant melanoma patients having histopathological diagnosis of negative SLN biopsies using methylene blue or lymphoscintigraphy.The records of the 360 patients who were histologically proven cutaneous malignant melanoma and referred to Cerrahpasa Medical Faculty Nuclear Medicine Department from the beginning of 2005 until the end of 2010 for FDG PET-CT scanning were retrospectively analyzed. From these patients 96 patients (58 men, 38 women) (mean age=52,37±14,188) who had SLN biopsies pathological results available were included in the study.The patients were grouped by their time interval between their primary lesions operation and their first PET-CT scan. In order to evaluate the patients under a common time period, the results of PET studies and corresponding SLN biopsies were compared during the first year after operation that consists of the maximum number of patients (65 cases).The results of this study showed that the positivity and the negativity of FDG PET-CT with regard to SLN biopsy in the follow up of patients with cutaneous malignant melanoma were %53,5 and %86,4 respectively. Since it is understood that FDG PET-CT, which is performed during the first year after operation would be already normal in 86,4 % of patients with negative SLN biopsies, it can be concluded that this is much more effective in patients with positive SLN biopsies for the screening of metastatic disease within this period.