Çevre kirlenmesi maliyetlerinin üretim işletmelerinin finansal tabloları üzerine etkilerinin oranlar aracılığıyla analizi ve bir uygulama örneği
Analysis through ratios the effects of the environmental pollution costs on the financial statements of production enterprises and an example of application
- Tez No: 337371
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NEVBER ZEYNEP EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte büyüyen ve gelişen işletmeler, çevre kavramına önem vermeye başlamışlardır. Rakiplerine göre farklılık yaratmak isteyen işletmeler çevreyi tüm faaliyetlerinde göz önüne almıştır. Çevreyle işletmeler arasındaki bağ çevre muhasebesi ile sağlanmıştır. Çevre muhasebesiyle, çevresel faaliyetler belirlendikten sonra muhasebeleştirilip, raporlanması sağlanmıştır. Çevresel maliyetler belirlenip ilgili tablolara yansıtıldıktan sonra, daha derinlemesine analiz yapabilmek için finansal oranları kullanmak mümkündür. Bu çalışma ile, madencilik sektöründeki bir firmanın finansal verileri kullanılarak, çevresel maliyetlerinin incelenmesi ve finansal tablolara etkilerinin görülmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Çevre Kirlenmesi, Çevresel Maliyetler
Özet (Çeviri)
Environmental concept has been taken into consideration by developing and growing business with the realization of the industrial revolution. The relationship between environment and businness is occurred by environmental accounting which determines environmental activities, accounts and reports these activities. It is possible to use financial proportions in order to analyse deeply after determination of the environmental costs and their reflection on financial tables. This study aims to determine the environmental costs and to understand the reflections of them on financial costs by utilization of financial datas of mining market. Keywords : Environmental Pollution, Environmental Costs