Su falı, kahve falı ve tarot kafelerine gidenlerin din psikolojisi açısından değerlendirilmesi: İstanbul örneği
Portune telling thraugh caffe, water and tarot a psychological study : In İstanbul
- Tez No: 337386
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, su, kahve ve tarot falı bakılan kafelere gidenlerin din psikolojisi açısından değerlendirilmesini konu edinmektedir. Dolayısıyla da yapılan çalışmayla, bu tür kafelere fal baktırmaya giden kişilerin; fal ile ilgili inanç boyutlarını, fal baktırma tutumlarının ; cinsiyet, yaş, eğitim, meslek, durumları gibi, sosyo-demografik verilerle ilişkisini, fal baktırma davranışlarının belirli kişilik özellikleri, dindarlık seviyeleri ve dini eğitim alıp almama durumlarına göre ilişkilerini, din psikolojisi açısından ele alıp araştırmak amaçlanmıştır. Bu hedefi gerçekleştirmeyi sağlayacak en iyi metot olarak da, alan araştırması adı da verilen nitel araştırma yöntemine başvurulmuştur. Bu nedenle, su, kahve ve tarot falı bakılan kafelerin yoğun olduğu İstanbul?un Ortaköy, Beyoğlu, Bakırköy ve Kadıköy ilçelerinde yer alan bu tür mekanlara gidilerek, gözlem, katılımlı gözlem ile fal baktıran toplam 40 katılımcıya birebir derinliğine mülakat (görüşme) tekniği uygulanmıştır. Bu yöntem doğrultusunda öncelikle çevresel süreçle ilgili ve katılımcıların algıları hakkında veriler toplanmıştır. Daha sonra bu veriler; sosyolojik, psikolojik, toplumsal, tarihi, ve dini bağlamlarda ele alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; fal baktıranlar daha çok kadınlar olup, 21 ile 30 yaş aralığında, bekar, üniversite eğitimi almış, orta gelir ya da üst gelire sahip, İstanbul?da sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan ilçelerde oturan, İstanbul?da doğmuş yetişmiş ve uzun süredir de İstanbul?da yaşayan nitelikli mesleklere sahip kişilerden meydana geldiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, fal baktıranların, içedönük kişilik özelliği gösteren, kaygılı, kararsız ve mutsuz ruh hali içinde, hayatını kontrol etmek isteyen, kendi kaderini kendi yazmaya çalışan bireylerden oluştuğu anlaşılmıştır. Bunun yanında, fal baktıranların, genelde dini eğitimi olmayan, aldıkları dini eğitimi de kendileri için yeterli görmeyen aynı zamanda kendilerini dindar olarak algılamayan ve dindarlık seviyesi düşük kişiler oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research includes the evaluation in terms of the religion psychology of people who go the fortune telling cafes. Therefore with this research, it is aimed to search in terms of religion psychology; the people who go to the fortune telling cafes; their beliefs about the size of fortune, horoscopes attitudes; their gender, age, education, occupation, status, such as the relationship between socio-demographic data, their behavior horoscopes specific personality traits, their levels of religiosity and status of religious education. As the best method to achieve this goal, also called a qualitative research method, has been applied in this research.Therefore, fortune telling cafes are concentrated in Ortakoy, Beyoglu, Şişli and Kadıkoy districts of Istanbul ,by going to places, this technique was applied to a total of 40 participants who hasd one to one fortune telling. This method is related to the process and the participants' perceptions of environmental data on the first line were collected. Then these data, sociological, psychological, social, historical, and religious contexts are discussed. According to the research, women usually go to fortunetelling places on the age range of 21 to 30.They are usually single, university-educated, have middle or upper-income. They live in the areas that have high levels of socio-economic districts in Istanbul. They were also born and raised in Istanbul.In addition, people who go to fortunetelling places have introverted personality traits , have anxious, unstable and unhappy mood, wanting to control their life, by writing their own destiny .In addition, people who go to fortunetelling places usually don?t have religious education and they think that religious education is not enough for them.