Ekspresyon olarak kahve falından plastik dile
From caffee to plastic language as an expression
  1. Tez No: 52938
  2. Yazar: MESUT YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Kahve falı, kahve telvesine bakılarak yorumlanan, Anadolu'da yaygın olan bir halk inancıdır.“Ekspresyon Olarak Kahve Falından Plastik Dile”konusu, kahve falında, rastlantısal olarak ortaya çıkan lekelerden çıkılarak, plastik bir dil oluşturmak için düşünülebilir. Faldaki“sembolleştirilmiş”biçimlerin, Anadolu motifleri ve mağara resimleriyle olan ilişkisinin, yapılan çalışmalarda ortaya çıktığı kanıtlanmaktadır. Çalışmaların süreci içinde ortaya çıkan“eskimişlik”kavramı üzerinde durulmakta; eskimişlik etkisi verebilen yeşil ve kahverengi, ışığı en çok yansıtan beyaz ve san, uygun olan renkler olarak düşünülmektedir. Yağlıboya, öncelikli malzeme olarak seçilmiştir. Mağara duvarlarından esinlenerek yapılan çalışmalarda, yağlıboyanın yanısıra, boya yapımında kullanılan malzemelerle yapılan karışım, resimlerin alt yapısını oluşturmaktadır. Mağara duvarlarındaki taşların girinti-çıkıntılarından esinlenilerek doku elde edilebileceği gibi; bu dokunun resmin tüm yüzeyinde ön plana çıkartılmasıyla, organik bütünlük elde edilebileceği düşünülmektedir. Tek rengin açık-koyu tonlarıyla renklilik, beyaz renkli zemin üzerinde devinen renk lekeleriyle ve su damlacıklarıyla da ritim elde etmek amaçlanmaktadır. Açık kompozisyon anlayışıyla yapılan çalışmalar, yüzeydeki şekillerden çok, bütün yüzeyi oluşturan eskimişlik ve kozmik mekan etkisi ön plana çıkacak şekilde düzenlenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fortune telling by the appearance of coffee grounds is to make camments by looking at the coffee grounds and is a widespread belief among the people in Anatolia. In fortune telling by the appearance of coffee grounds, the matter of“From Coffee To Plastic Language As An Expression”my be considered as creating a plastic language by means of the spots formed by chance. It has been proved that while painting, a relation between the“symbolized”forms in the coffee fortune telling and Anatolian motifs and paintings in the caves, occurs. The concept of“ancientness”that emerges while painting, is dwelt upon; green and brown which can give the impression of ancientness, white and yellow which reflects light at most are considered as the appropriate colours. Oil-paint has been chosen as the preferable material. In the works which are produced under the inspiration of cave walls, together with oil paint, the mixture produced with the materials used in oil-paint, forms the sub-structure of the paintings. It is possible to form a texture under the inspiration of the waves on the surface of the stones on the cave walls and it is thought that an organic unity will be obtained through emphasizing this texture, in the whole surface of the painting. The aim of using light-dark tones of a single colour is to obtain colourfulness and on the other hand, obtaining rhythm is pursued while using the colour spots moving on the surface of water and water drops. The paintings produced in an open composition style, are organized in such a way that the ancientness and the cosmic space effect composing the whole surface, is emphasized. 11