Türkiye'de e-ticaret uygulamaların sektörel bağlantıları
E-commerce anwendungen in der Türkei mit ihrer branchen dimensionen
- Tez No: 337392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (Almanca) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tüketici davranışları son yıllarda büyük ölçüde değişmiştir. Modern toplumların bilgi teknolojilerinin çok fazla etkisi altında kaldığı gözükmektedir. Geçmiş yıllarda, sadece mağazalardan ürün satın alınırken şimdilere bakılırsa,birçok tüketicinin internet üzerinden ürün satın aldığı görülmektedir. Başka hiç bir teknoloji internet kadar hızlı değişmemiştir. İnternet kullanıcıları hızlı bir şekilde artmaktadır ve bundan dolayı internet çok ileri bir ticari kullanıma ulaşacaktır. Bu gelişmenin en iyi göstergesi, şirketlerin satış ve pazarlama alanlarında internet ortamını gittikçe daha fazla kullanmalarıdır. Bu nedenle, şirketler artık tanıtımlarını yaparken ve reklamlarını yayınlarken interneti platform olarak kullanmaktadır. Ayrıca şimdiden bazı internet piyasaları oluşmuş durumdadır ve sayıları önümüzdeki yıllarda gitgide artmakta olacaktır. İnternet kullanıcılarının sürekli artması, e-ticaret kelimesinin geleneksel ticarette önemli bir terim haline gelmesine neden olmuştur. Offline İşletmeler artık daha fazla e-ticarete yönelmektedir. Bugünün rekabetçi pazarında hayatta kalabilmek için (offline işletmeler dahil olamk üzere) internetin bir reklam aracı olarak kulanılması gerekmektedir. Bu çalışmada başta e-ticaret , klasik reklam araçları ve internet reklam araçları olmak üzere birçok terim açıklanacaktır. Ayrıca bu tezin teorik kısmını desteklemek için, bir e-ticaret şirketiyle anket yapılmıştır . Bu ankette dijital reklamların diğer reklam türleriyle kıyaslaması yapılmakla beraber, dijital reklamların bir işletmesindeki yeri ve önemi de belirtilmiştir. Schlüsselwörter :Bir E-Ticaret Şireketinde Dijital Reklam
Özet (Çeviri)
Consumer behavior has changed dramatically in recent years. Seems to be too much under the influence of information technology in modern societies. As the years past, only with the purchase of products from stores ever, judging seen that many consumers purchase products via the internet. No other technology has not changed as fast as the internet. Internet users are increasing rapidly and that's why the Internet will become a suitable way for making commercials. The best prove of this development is that the internet media is used more and more by almost every company to increase their sales and marketing areas. Because of this, companies are now doing promos and advertising publishing uses the Internet as a platform. Also some online market has already occurred, and the number will increasing steadily in the coming years. Because of the continuous increase of Internet users, the term e-commerce is becoming an important word in the traditional trade. Offline Businesses are now turning more and more to e-commerce. To survive in today's competitive market (including offline businesses)the Internet should be used as an advertising medium. In this study will terms such as e-commerce, internet advertising media, including traditional advertising media be explained. Furthermore, a survey was conducted with an e-commerce company to support the theoretical part of this thesis. This survey shows how digital advertisments differ from other advertisment types and how important digital advertising for this company is. Schlüsselwörter :Digitale Werbung in einem ECommerce Unternehmen