Hanefî fıkıh usûlünde kıyasa aykırılık
The contradiction to analogy in Hanafî legal theory
  1. Tez No: 337393
  2. Yazar: BAYRAM PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hanefî fıkıh usûlünde tek tip bir kıyasa aykırılık düşüncesinden söz etmek mümkün değildir. Doğrusu Hanefî usûlcüleri arasında bu konuda üç temel yaklaşım vardır. Şöyle ki, Ebü?l-Hasen el-Kerhî, kıyasa aykırılığı, genel kurala aykırılıkla açıklamaktadır. Kerhî?nin bu açıklamasına katılmayan Ebû Zeyd ed-Debûsî, bu noktada, akla aykırılığı ön planda tutmaktadır. Alâüddîn es-Semerkandî ise, her iki usûlcüyü de tenkit ederek, şeriatta kıyasa aykırılık düşüncesine temelden karşı çıkmaktadır. Serahsî, Pezdevî, Buhârî, Sadruşşerîa, Molla Fenârî, Molla Hüsrev ve İbn-i Hümâm gibi, Hanefî mezhe-binin önde gelen diğer usûlcülerinin kıyasa aykırılık düşünceleri de, nihayetinde, bu üç temel yaklaşımdan birine dayanmaktadır. Anahtar Kelimler : Kıyasa Aykırılık, Genel Kural, ?stisnaî Hüküm, ?llet, Akıl, Dü?ünce
Özet (Çeviri)
A uniform thought of contradiction to analogy (qıyâs) is not available in the Hanafî legal theory. In fact, there are, in this issue, three basic approaches among the scholars of Hanafî legal theory. Firstly, Abu'l-Hasan al-Kerkhî has explained the contradiction to analogy as the contradiction to the general rules of Islamic jurisprudence. Secondly, Abû Zayd ad-Dabûsî, disagreeing Kerkhî's thought, has emphasized, in this point, the role of reason. Finally, `Alâuddîn as-Samarkandî, criticizing both of those scholars, has fundamentally opposed the thought of contradiction to analogy in the religion. Sarahsî, Pazdawî, Abdulazîz al-Bukhârî, Sadruşşarîa, Molla Fanârî, Molla Husraw and Kemâl İbn-i Humâm, the leading scholars of Hanafî legal theory, have adopted one of these three basic approaches. Keywords : Contradiction to Analogy, General Rules, Exceptional Judgment, Illah, Reason, Thought