Yerli tv dizilerinde iktidar ilişkileri: Dizi karakterlerinin benlik sunumları üzerinden bir analiz
Power relations on tv serials: An analysis on self presentations of serial characters
  1. Tez No: 337440
  2. Yazar: ÖMÜR ŞÖLEN SOYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye 21. yüzyıla eski medya mülkiyeti düzenlemelerinin gevşetilmesiyle girerken holdinglerin mülkiyetindeki ana akım televizyon kanalları bir çok TV dizisi üretti. Sosyal pratikleri birer kültürel pratik olarak yeniden bağlamsallaştıran bu TV dizileri Türkiye?de ve yayınlandığı komşu ülkelerde büyük ilgi gördü. Bu çalışmada TV dizilerinde benlik sunumları yoluyla kurulan iktidar ilişkileri sorunsallaştırılarak yapısal ve dramaturjik bağlamlarda analiz edilmiştir. Çalışmanın kavramsal çerçevesinde iktidar ilişkileri konumlu ve konumlanmakta olan iktidar arasındaki gözlemlenebilir bağlar olarak tanımlanmıştır. İktidar ilişkilerinin sosyolojisini anlamak için Pierre Bourdieu?nun Sermaye Kuramı ve Pratik yaklaşımı ile Erving Goffman?ın Etkileşimsel Düzen Kuramı ve Benlik Sunumları Modeli?nden yararlanılmıştır. Yer Gök Aşk, Adını Feriha Koydum, Gönülçelen, İffet ve Bir Çocuk Sevdim dizilerindeki benlik sunumlarının çerçevelenmesi Erving Goffman?ın Etkileşim Çerçeveleri yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu analiz yoluyla ekonomik, kültürel ve sosyal sermayenin sembolik sermayeye nasıl dönüştürüldüğü bulgulanmıştır. Çalışmanın amacı Türkiye?deki TV dizilerinde iktidar ilişkilerinin karakterlerin benlik sunumları yoluyla nasıl yeniden bağlamsallaştırıldığını anlamaktır.
Özet (Çeviri)
As media ownership was being deregulated in the beginning of 21. century, new media holdings of Turkey produced too many TV series. This TV serials that ?as cultural practices- re-conceptualize social practices of Turkey became unprecented popular in Turkey and neighborıng countries. In this paper, the power relations on the TV serials problematizated and analysed in structural and dramaturgical concepts. In the conceptual framework of this paper, power relations defined as observable ties between situated power and situational power. Sociology of the power relations contextualised by Pierre Bourdieu's Capital Theory and Pratic Action Aproach together with Erving Goffman's İnteractional Order Theory and Self-Representation Model. The framing of Self Presentations analysed by Erving Goffman's İnteractional Frames Analysis Method. Turkey TV Serials which analysed as the samples of this work - Yer Gök Aşk, Adını Feriha Koydum, Gönülçelen, İffet and Bir Çocuk Sevdim- are the serials broadcasted by the main TV channels in Turkey. Framing of the transforming economic, cultural and social capital to symbolic capital and symbolic power was indicated with the analysis of the samples. The purposes of the work are having an idea about how power relations re-conceptualize by self-presentations of characters on Turkey Tv Serials.