Sanal ortamda halkla ilişkiler yönetiminin insan kaynakları seçim, yerleştirme ve geliştirme süreçlerine etkisi
The impact of public relations management in cyber space on human resources recruitment, placement and development processes
  1. Tez No: 337452
  2. Yazar: GÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY BAŞOK YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Günümüzde kurumların işleyiş sürecinde her aşamada bilgi teknolojilerinin kullanıldığını görülmektedir. Halkla ilişkiler yönetimi ve insan kaynakları yönetimi de işletmenin her alanında olduğu gibi sanal ortam uygulamalarında yaşanan gelişmelerden etkilenmekte ve bu uygulamaları kullanmaktadır. Bu kapsamda hazırlanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde sanal ortam kavramı ve gelişimi, bilgi iletişim teknolojileri ve bilgi toplumunun özellikleri, web 1.0, web 2.0 ve web 3.0 kavramları, internet kullanım alanları, sanal topluluklar ve özellikleri, halkla ilişkiler kavramı ve gelişimi ve kapsamı, halkla ilişkilerin amaçları ve işlevleri aktarılmaktadır. Ayrıca sanal ortamda halkla ilişkilerin amacı ve kapsamı, hedef kitleler ve elektronik halkla ilişkiler, internet ortamında halkla ilişkiler açısından tanıma ve tanıtma işlevleri, elektronik halkla ilişkiler türleri, sosyal medya kullanımı ve halkla ilişkiler, mobil iletişim ve halkla ilişkiler, sanal ortamda halkla ilişkilerin ölçümlenmesi ve değerlendirilmesi, halkla ilişkiler yönetimi ve e-halkla ilişkiler, örgüt yapılanmalarına etkileri, ajans yapılanmalarına etkileri, halkla ilişkiler uzmanlarına ve eğitim programlarına etkileri konuları ele alınmış, bu konuda kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise insan kaynakları seçim, yerleştirme ve geliştirme süreçleri detaylı bir literatür taraması sonucunda aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise öncelikle halkla ilişkiler ve insan kaynakları yönetimi ilişkisi ve bu alanlar arası işbirliğinin önemi, sanal ortamda halkla ilişkiler uygulamalarının insan kaynakları yönetiminde kullanımı konuları aktarılmaktadır. Ardından çalışma kapsamında gerçekleştirilen derinlemesine görüşme ve anket araştırmalarının sonuçları paylaşılmaktadır. Yapılan tüm literatür taraması ve uygulanan alan araştırmasının ardından konu ile ilgili bilgiler ve veriler doğrultusunda çözüm önerileri ve sonuç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is seen that today, information technologies are used on every phase during the operation process. Just like the every field of the administration; public relations management and human resources management are affected by the developments in cyber space practices and they apply these practices. The study prepared within this scope is composed of three parts. In the first part of the study, cyber space concept and its development, information and communication technologies and features of knowledge-based society, web 1.0, web 2.0 ve web 3.0 concepts, internet areas of use, cyber communities and their features, public relations concept, its development and scope, objectives of public relations and its functions are cited. Besides, subjects such as the objective and scope of public relations in cyber space, relations with target audiences and electronic community, recognition and promotion functions in terms of public relations in the internet environment, electronic public relations types, social media usage and public relations, mobile communication and public relations, measurement and evaluation of public relations in cyber space, public relations management and e-public relations, its effect on organization structuring, its effect on agency structuring, its effect on public relations specialists and education programs are discussed and a comprehensive literature review is made. In the second part of the study, human resources recruitment, placement and development processes are cited as a result of detailed literature review. In the third part, especially public relations and human resources management relation and the importance of this inter-field cooperation, usage of public relations practices in cyber space in the human resources management subjects are stated. Afterwards, the results of interview and public survey research carried out thoroughly within the scope of study are shared. Solution offers and results are presented in line with the data and information related to the subject, after all of the literature review made and field research practiced.