Türkiye'de siyasal partilerin kadın politikaları ve söylemi: 2011 Genel Seçimleri üzerine bir inceleme
Women politics and discourse of political parties in Turkey: A case study on 2011 general elections
- Tez No: 337451
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERDOĞAN TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
Türkiye?de siyasi partilerin kadın politikalarını ve bu politikalar bağlamında oluşturulan söylemin, yazılı basındaki temsillerinin/sunumlarının tartışıldığı bu çalışmada; toplumsal ve siyasal gerçeklik arasındaki ilişkinin belirlenmesinde, politikaların, siyasetin, partilerin ve söylemlerinin biçimlendirilmesinde, gerçekliğin zihinlerde oluşturulmasında başat bir role sahip olan ideoloji, eleştirel bir şekilde ele alınmıştır. Bireyler, siyasal ve toplumsal gerçekliği hem kendi ideolojik perspektiflerinden hem de içinde yaşadığı toplumun ideolojik perspektifinden algılamaktadır. Tarihsel süreç içinde, toplumdan topluma farklılık gösterse de kadınlık ve erkeklik kurguları toplumun kültürü, gelenekleri görenekleri ve egemen ideolojinin kullandığı ideolojik aygıtlarla inşa edilmektedir. Bu bağlamda siyaset; uzlaşma, ihtiyaçları dillendirme ya da iktidar kurma olarak ele alındığında, iktidarı, siyasi partileri, devleti ve kurumlarını biçimlendiren egemen ideoloji ve bu ideolojinin cinsiyetine dair bir çözümleme önemli görünmektedir. Dolayısıyla toplumsal yaşamı düzenleyen, siyaset ve siyaseti biçimlendiren egemen ideolojik söylemin, tarihsel süreç içinde cinsiyetlerin iktidarla, güçle, politika üretimiyle, mülkiyet sahipliğiyle, ilişkisi, siyasetin temel aktörelerinden olan siyasi partilerin politikaları ve söylemeleriyle bağlantılıdır. Çünkü egemen ideolojinin temellendiği egemen söylemin cinsiyeti, siyasi ideolojiyi şekillendirerek uygulamalarını belirlemektedir. Bu çerçevede siyasi ideolojilerin, partilerin ve parti söylemlerinin, cinsiyetlerin taleplerine ne kadar eşit yaklaştığı ve hangi cinsiyetin ihtiyaçlarını önceleyip politik söylem haline getirdiği sorusundan hareketle, kendisini bir iktidar kuramı olarak sunan feminist ideolojinin argümanlarından faydalanılmıştır. Medya, zihinlerdeki gerçekliğin değiştirilip dönüştürülmesinde ve egemen ideolojinin meşrulaştırılmasında kullanılan ideolojik bir aygıt olarak, kadınlığa veya erkekliğe ilişkin değer yargılarını, toplumdaki egemen kabuller doğrultusunda dolaşıma sokmaktadır. Bu çerçevede yapılan eleştirel söylem çözümlemesiyle gazete haber metinlerinde, siyasi partilerin kadın politikaları ve söylemi toplumsal dinamiklerle, egemen ideolojinin cinsiyetiyle, iktidar ilişkilerinin erilliğiyle ilişki içinde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study argues ?Women Policies? of Turkeys? political parties and within this context their statements which take place in printed media and the ideology which has a dominant role on determination of relations between social and political reality, formalisation of politics, diplomacy, political parties, statements and formation of the reality in minds with a critical approach. Individuals perceive political and social reality both from their own ideologic perspective and from the ideologic perspective of the society which they live in. Within the historical process, even it differs from one society to other, the concept of womanhood and manhood was formalised by social culture, tradition and ideologic instruments which was used by the dominant ideology. In this context, if we handle the policy as reconciliation, expression of needs or to be in power, it seems important to analysis the dominant ideology and its gender which formalise the potency, political parties, government and its institutions. Therefore the relationship of the dominant ideologic statement which formalise the social life and politics with potency, power and tenure is related to the diplomacy of the political parties and their statements. Because gender of the dominant statement which is based on the dominant ideology defines the treatment by formalising the politic ideology. Within this framework, feminist ideology argument which offers itself as a ruling theory have been used starting from the point of view of the following questions: ?How fair the political ideologies, political parties and party statements approach genders? requests and which genders? needs do they prioritise to make political statement?? Media as the ideologic instrument which is used to change and convert the reality in minds and to justify the dominant ideology, services the value judgments about womanhood and manhood in accordance with the general acceptance in society. In this context with critical rhetoric analysis, it is understood that in news text, political parties? Woman Policies and their statements are in contact with social dynamics, gender of the dominant ideology and the masculinity of potency relations.