İşverenin iş sağlığı ve güvenliği açısından işyerinde örgütlenme yükümlülüğü
The employer's organization obligations in terms of health and safety in workplace
- Tez No: 337704
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Gün geçtikçe gelişen ve tüm toplumun fayda gördüğü teknoloji iş hayatında da çeşitli riskler meydana getirdiği için iş sağlığı ve güvenliği konusunda da ileri adımlar atılmasına neden olmaktadır. Ülkemizde özellikle son zamanlarda iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artma-sıyla birlikte oldukça ayrıntılı bir mevzuat oluşturulmuş ve bu mevzuatla iş sağlığı ve güvenliği konusunda işverene önemli sorumluluklar yüklenmiştir. İşverenlerin bu yükümlülüklerinin sınırı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre her türlü önlemi almaktır. Buna göre işverenler herhangi bir yasal düzenleme ile bağlı kalmadan iş hayatında değişen günün şartlarına uyan ve işin gerektirdiği her türlü tedbiri almak zorundadır. İşverenlerin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından en önemli yükümlü-lüklerinden biri de iş sağlığı ve güvenliği örgütlenmesinin sağlanmasıdır. Örgütlenme kapsamında yer alan kişi ve kurumlar, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağ-lanmasında büyük paya sahiptir. Çalışmamızda son dönemlerde büyük öneme sahip olan iş sağlığı ve güvenliği konusunda öncelikle genel bilgi verilmiş olup, iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının ortaya çıkışı, gelişimi, yasallaşma süreci, ülkemizdeki yasal durumu ve işverenin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki genel yükümlülükleri anlatılmıştır. Daha sonrasında bu yükümlülüklerden örgütlenme yükümlülüğü kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu kapsamda iş sağlığı ve güvenliği kurulu, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, çalışan temsilcisi ve destek elemanına yer verilmiştir. Son olarak ise bu yükümlülüğe aykırılığın sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As technology from which the community benefits improve it also brings some risks for working life and workers. Thats why some steps for workers health and safety are being taken. Especially in recent times, with the increasing awareness of occupational he-alth and safety, legislation created a very detailed and important responsibilities that the employer is installed on occupational health and safety legislation. The Limit of obligations of employers according to Occupational Health and Safety Act No. 6331 is to take all necessary measures. Accordingly, employers have to take all necessary measures as the conditions change and required by job without depending on any legislation. One of the most important health and safety obligation of employers in workplace is created the organization of occupational health and safety. Persons and entities within the scope of organization, are leading in terms in providing occupatio-nal health and safety at workplace. In our study, we tried to give general information about occupational health and safety which is of great importance in recent years. Then we tried to explain, occupational health and safety concepts of emergence, developments, codification process, the legal status of our country. Also employer?s general occupational heath and safety requirements are described. Subsequently, the obligation to organize oc-cupational health and safety obligations are discussed in a comprehensive manner. In this context, we are given informations about the occupational health and safety committee, an occupational physician, occupational safety specialist, employee rep-resentatives and health and safety support personnel in our study. Finally,we focus on the result of the breach this obligations.