Konya basın tarihine katkı: Selçuk Es ve dönemi üzerine
The contribution to the history of konya press: The study covering Selçuk Es an his era
- Tez No: 337705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Konya Basın Tarihine Katkı: Selçuk Es ve Dönemi Üzerine, başlıklı bu çalışma, Giriş ve Sonuç Bölümleri dâhil altı bölüm halinde incelenmiştir. Bu bölümlerde Konya basın tarihi ekseninde bir giriş yapıldıktan sonra sırasıyla, Selçuk Es?in hayatı ve Konya ile ilgili edebiyat, kültür, tarih, ekonomi, eğitim, tarihi şahsiyetler ve yerel tarihi yazıları ele alınmıştır. Bir gazeteci, memur, ticaret erbabı, turizm rehberi olan ve Konya?nın tanınmış ailesinden gelen Selçuk Es?in yazıları, yukarıda verilen konular bağlamında değerlendirilmiştir. Bu şekilde dünden bugüne, Konya kent tarihi ekseninde çeşitli sorunlara dikkat çekilmiştir. Bu şekilde, çağdaş tarih düşüncesi açısından sosyal bilimler alanında farklı problemlerin çözümüne ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Contribution to the History of Konya Press: The Study Covering Selçuk Es and His Era composed of six parts including the introduction and the result parts. The introduction part covers the History of Konya Press Then Selçuk Es? life and his articles related with literature, history, economy, education, historical figures and local history are examined. He was know as a journalist, civilservant, Merchant and tourism guide and the popularity of his family was very high in Konya. His articles are analyzed in the context of the issues stated above. So, some problems seen in the city history of Konya werw pointed out to the public. In this manner, we try to clarify the solving of various problems seen in the social disciplines in terms of modern historiography.