Konya bölge yazmalar,Burdur,Isparta ve Niğde İhtisas Kütüphanelerindeki Arap Dili ve Edebiyatına dair el yazması nadir eserlerin tanzimi ve tanıtımı
Konya region manuscripts, Burdur, Isparta, Niğde specialized libraries of arabic language and literature and manuscripts and rare works on arrangement and description
- Tez No: 337714
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Her milletin kendine has tarihi ve kültürel bir mirası vardır. Sahip olduğumuz kültür mirasının en önemlilerinden biri de ecdâd yadigârı yazma eserlerdir. Yazma Eserler yazılmış oldukları dönemlerdeki gizli kalmış ve tarihe mal olmuş değerleri günümüz insanlarına ve ilim alemine sunan kültür hazineleridir. Bu eserlerin muha-faza edilmesi, saklanması, tahribe uğrayanların tâmir edilmesi, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması, millî kültürümüzün korunması bakımından çok önemlidir. Zamana meydan okurcasına bize ulaşan bu eserleri ilim âlemine sun-mak da, korumak kadar önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
Each has a unique historical and cultural heritage of the nation. We have one of the most important cultural heritage ecdâd heirloom writing works. They remained hidden and authoring works written during the cost values in today's offering in the world of science, culture and the people of hazineleridir. These works, those who will be the phase, began declining muha-you fix it, be transferred to future generations in a healthy way, in terms of the protection of national culture is very important. Until then, defiantly reaching us that works to protect the knowledge âlemine sun-mak, until the precise diagnosis.