Halil Hamid Paşa Kütüphanesi'nden Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ne gelen yazma eserlerin tezyini açıdan incelenmesi
Examination of manuscripts from Halil Hamid Pasha Library to Konya Regional Manuscript Library in terms of decoration
  1. Tez No: 669183
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNKOL ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarih boyunca, medeniyetlerin sahip oldukları değerlerin ve birikimlerin gelecek nesillere aktarılmasındaki en önemli faktörlerden biri olan sanat; bir milletin geçmişini geleceğe bağlama konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Bu açıdan geleneksel sanatlarımız kadim geçmişimizin günümüze yansımasını sağlamıştır. Şüphesiz, bu sanatlar içerisinde diğer sanat dallarını da içerisinde barındıran el yazmaları, tarihi mirasın anlaşılması açısından oldukça önemlidir. El yazması eserler İslâm kültür ve medeniyetinde sanatların dayandığı temel olmuş, geleneksel sanatların ilk ve en önemli modellerini teşkil etmiştir. Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Türkiye'nin en büyük yazma eserler kütüphanelerinden biri olup çok kıymetli yazmalara sahiptir. Isparta Halil Hamid Paşa Kütüphanesi'nden buraya devredilen eserlerin oluşturduğu koleksiyon, çalışmamıza esas teşkil etmiştir. Geleneksel kitap sanatlarımızdan biri olan Tezhip Sanatı ile ilgili olan bu çalışmanın birinci bölümünde; konunun tanımı, araştırma yöntemi, konu ile ilgili literatür, ikinci bölümünde ise tezhip sanatının tarihçesi, kullanılan malzemeler, tezhip sanatında kompozisyon ve motifler, tezhip sanatında kullanılan teknikler ve tezhip sanatının yazma kitaplarda kullanıldığı alanlar, Üçüncü bölümde ise Halil Hamid Paşa ve Kütüphanesi hakkında bilgiler yer alır ve Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'ndeki Halil Hamid Paşa Koleksiyonu tezhipli yazma eserlerin tezyini çizim ve analizler yapılmış, elde edilen bütün veriler değerlendirilerek örneklerin ait olduğu dönem tespit edilmeye çalışılmıştır. Gerek bu analizler ve gerekse eserlerde bulunan ketebe kayıtlarına göre dönemin tezyini üslubunun mukayeseli anlatımları değerlendirme kısmında sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Art, which is one of the most important factors in transferring the values and knowledge of civilizations to future generations throughout history, has a great effect on connecting the past of a nation to the future. In this respect, our traditional arts have provided the reflection of our ancient past to the present. Undoubtedly, manuscripts, which include other branches of art within these arts, are very important in terms of understanding the historical heritage. Manuscripts have been the basis of the arts in Islamic culture and civilization and constituted the first and most important models of traditional arts. Konya Regional Manuscripts Library is one of Turkey's largest library of manuscripts has to leave so precious. The collection of the works transferred here from Isparta Halil Hamid Paşa Library has formed the basis of our work. In the first part of this study about the Art of Illumination, which is one of our traditional book arts; the definition of the subject, research method, literature on the subject, in the second part, information about the history of the art of illumination, materials used, composition and motifs in the art of illumination, techniques used in the art of illumination and the areas where the art of illumination is used in manuscripts, and in the third part, information about Halil Hamid Paşa and his library. In the Konya Regional Manuscript Library, the ornamentation drawings and analyzes of the Halil Hamid Paşa Collection illuminated manuscripts were made, and all the data obtained were evaluated and the period to which the samples belong was tried to be determined. Comparative expressions of the ornamentation style of the period according to these analyzes and the ketebe records in the works will be presented in the evaluation section.