Zaman bağımlı iki boyutlu eliptik akışların sayısal olarak incelenmesi
Numerical prediction of transient two dimensional eliptik flows
- Tez No: 33774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Dünyamızda tüm cisimler bir akış ortamı içerisindedir. Akışın yapısına ve cisimlerin geometrisine göre değişik etkileşimler meydana gelmektedir. Bu nedenle» cisimler et rafındaki akış alanının bilinmesi önem kazanmıştır. Sunulan çalışmada, kanal içinde değişik tipteki engeller etrafındaki laminer akış alanlarının, sayısal olarak, sürekli ve zaman bağımlı çözümleri incelenmiştir. Sonlu farklar yöntemi kullanılarak; iki boyutlu step, kare kesit li çatısız ve çatılı engeller etrafında, değişik başlangıç ve sınır şartları için hız alanları ve ters akış bölgeleri nin uzunlukları hesaplanmıştır. Bulunan sayısal sonuçlar de neysel değerler ile karşılaştırılmış ve uyum içinde oldukla rı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Laminer akış, sürekli akış, zaman ba ğımlı akış, sonlu farklar yöntemi, SIMPLEC, ters akışlar, tutunma uzunluğu. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Numerical Prediction of Transient. Two Dimensional Elliptik Flows All the objects on the earth are in a flow field. Depending on the flow structure and the geometries of the objects different types of flow fields occur. Therefore, it's very important to know the flow fields around objects. In this study, the flow field around different types of obstacles has numerically been investigated. Using the finite difference method, the velocity fields and the reverse flow region length have been predicted for different initial and boundary conditions. Results predictal have been compared with experimental data, and a good agreement has been obtained. Key Words : Laminar flow, steady flow, unsteady flow, time- dependent flow, finite difference method, SIMPLEC, reattachment lenght.