İleri evre küçük hücreli dışı akciğer karsinomları alt tiplemesinde sitomorfolojik özellikler ve ayırıcı tanıda minimum immünositokimyasal panelin belirlenmesi
Subtyping in advanced stage non small cell lung carcinoma and defining minimal immunocytochemistry panel
- Tez No: 337768
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSER ÇAKALIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hedef moleküler tedavi yöntemleri küçük hücreli dışı karsinomlarda alt tiplendirmeyigerekli kılmıştır. Tanı anında ileri evre akciğer karsinomlari rezeksiyon şansınıyitirdiğinden bu yeni yaklaşımda hedef terapiler sitolojik materyallerin optimal kullanımıile yönlendirilmektedir. 2006-2012 yılları arası ileri evre akciğer küçük hücreli dışı karsinomları tekrardeğerlendirdik. Ek olarak yeni sınıflamada önemi vurgulanan immunsitokimyasal calışmabulgularını sitomorfolojik özellikler ile beraber inceledik. Amacımız,alt tip belirlenmesindeimmunsitokimyasal amaçlı faydalandığımız hücre bloklarının ekonomik kullanımı idi.TTF-1, sitokeratin 7, P63, Sitokeratin 5-6 gibi genel olarak en sık tercih edilen belirteçlereNapsin A'yı da ekledik. yetmiş adet ileri evre küçük hücreli dışı akciğer karsinomuvakasının otuzsekizi adenokarsinom, otuzikisi skuamoz hücreli karsinom idi. Belirteçlerinönce tek başlarına ekspresyon oranlarına baktıktan sonra durum A ve durum B olarak ikifarklı kombinasyon şartı belirledik. Bu şartlarda özgüllük, duyarlılık, pozitif kestirim,negatif kestirim değerlerini birbirleriyle karşılaştırdık.?? Sonuç olarak Napsin A ve sitokeratin 5-6 olarak belirlediğimiz ilk panel ileboyanma izlemediğimiz vakalarda ikinci panel olarak adenokarsinom içinTTF-1, skuamöz hücreli karsinomlar için P63 eklenmesi her iki altip için deoranı %100'e ulaştırdığından pratikte kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Target molecular treatment methods necessitate sub typing in non-small cellcarcinomas. As advanced stage lung carcinomas have lost their chance of resection duringdiagnosis, target therapies are guided with the optimal use of histological materials in thisnew approach. In Adenocarcinoma-squamous carcinoma cases sometimeshistomorphological properties are not sufficient. In our study, we have planned to analyzethe effectiveness of the five immunohistochemical markers suggested in the selection ofsub types. We have reevaluated advance stage lung non-small cell carcinomas during 2006- 2012. In addition, we have analyzed the immunohistochemical study findings, which areemphasized in the new typing, together with the histomorphological properties. Ourpurpose was economical usage of cell blocks which are utilized for immunohistochemicalpurposes in identification of the subtype. We have added Napsin A to the markers such asTTF-1, Cytokeratin 7, P63, and Cytokeratin 5-6 which are mostly preferred in general.. After studying theexpression ratios of the markers individually, we have determined two differentcombination requirements as situation A and situation B. We have compared specificity,sensitivity, positive prediction, negative prediction values with each other under thesecircumstances.?? As a result, addition of TTF-1 to the first panels, which is determined asNapsin A and cytokeratin 5-6, and for adenocarcinoma as second panel innon-stained cases and addition of P63 for squamous cell carcinomas hasincreased the ratio to 100% for both subtypes. Therefore its use in practice canbe suggested.