Web haritalarında mekansal verilere dayalı bir arama kurtarma takip sistemi oluşturulması
Implementation of a search and rescue monitor system based on spatial data on web based maps
- Tez No: 337821
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT DERYA MAKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ile bir web sitesine erişim sağlayan kullanıcıların kendi konumlarını ve diğer kullanıcıların konumlarını web haritaları üzerinde görebilmelerinin sağlanması ve bu sayede belirli bir bölgede çalışma yapan kişilerin ?İnternet veri iletişiminin sağlıklı olarak sağlanabildiği ve GPS sinyallerinin etkin alınabildiği kısıtları çerçevesinde? daha verimli çalışabilmeleridir. Çalışma kapsamında gerçek zamanlı mekansal veriler, gerçekleştirilen yazılım ile web tabanlı haritalar üzerinde işaretlenmektedir. GPS özellikli akıllı telefonlar üzerinden çalışmakta olan yazılım, kablolu veya kablosuz bir internet bağlantısı üzerinden, internette çalışmakta olan sunucuya coğrafi konum bilgilerini göndermektedir. Kullanıcılar web sitesine bağlanarak, veri gönderen ya da veri göndermiş kullanıcıların konum izlerini harita üzerinde görebilmektedirler. Tez kapsamında yazılımın platform bağımsız olarak çalışması amaçlanarak web sitesi olarak tasarlanmış, bu sayede kullanıcıların telefonlarına ayrıca bir yazılım yükleme zorunluluğu kaldırılmıştır. Web sitesi geliştirilirken node.js, javascript ve HTML5 kullanılmıştır. Harita üzerinde görselleştirme ise açık kaynak kodlu Leaflet haritalarından yararlanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show people's respective positions who are connected to website, and also optimize people's efforts who are working in a search and rescue group under the constraints of successful internet data transfer and receiving GPS signals in good quality. In this study real-time spatial data are marked on web based maps.with the software. The software runs on GPS-enabled smart phones, via a wired or wireless internet connection, sends geo-location information to the server.Users who are connected the web site, can see the position of themselves and also respective positions with other users. Software designed as a web site due to achieve platform independency, so users don't have to install any software to their phones. Node.js , javascript and HTML5 languages are used in design process and open source leaflet maps is used for mapping.