Total kalça artroplastisinde kullanılan çimentolu femoral stemlerin çimentosuz femoral stem ile revizyonunun uzun dönem sonuçlarının klinik ve radyolojik değerlendirmesi
Clinical and radiological evaluation of long term result of noncemented femoral stem revisions in tha with cemented femoral stems
- Tez No: 337820
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Şubat 1990-Haziran 2008 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde total kalça artroplastisi sonrası sementli femoral komponenti, sementsiz femoral komponent ile revize edilen 38 hasta incelendi. Olguların 28'i kadın,10' u erkekti.Ortalama hasta yaşı 70.7(41-85)'ti. Primer kalça artroplasti endikasyonu olarak 28 hastada koksartroz, 6'sında gelişimsel kalça displazisi zemininde koksartroz, 3'ünde kalça kırığı, 1'inde femur başı avasküler nekrozu tespit edildi. Revizyon kalça artroplastisi endikasyonu olarak 30 hastada aseptik gevşeme, 4'ünde periprostatik kırık, 4'ünde enfeksiyon tespit edildi.Paprosky sınıflamasına göre 8 hastada tip 1, 25 hastada tip 2, 4 hastada tip 3a, 1 hastada tip 3b femoral defekt saptandı. Vakalarımızın 6'sında femur diafizine pencere açtık, 6'sında değişik uzunlukta Uzatılmış Trokanterik Osteotomi (UTO) kullanıldı. 6'sında operasyon sırasında femoral kortekste fissür oluştuğu gözlendi; 3'ünde doll miles kablo ile tespit, 3'ünde serklaj teli ile tespit uygulanarak stabilizasyon sağlandı. Bu 6 hastanın takiplerinde kırığın kaynadığı gözlenmiştir. Olguların ortalama takip süresi 7.2(3-19) yıldır. Revizyona ortalama gidiş süresi 6.7(1-25) yıldır.Olguların ortalama Harris Kalça değerlendirme skoru ameliyat öncesi 44.4 (32.2-59.4)iken, ameliyat sonrası 88.9 (76.2-100)'du. Bu iki sonuç arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Buna göre ameliyat sonrasında 18 hastada mükemmel, 18'inde iyi, 2'sinde orta sonuç elde edilmiştir.Femoral komponentin ameliyat sonrası radyografileri ile son kontrol radyografilerinin karşılaştırılmasında 3 hastada 2mm vertikal migrasyon saptandı. Bu 3 hastanın klinik bulgusu ve şikayeti olmayıp ortalama Harris Kalça Skoru 86.3(83-91)'tü.Allogreft 5 hastada kullanıldı, kemikle tam bütünlük sağlandı.Total kalça artroplastisinde kullanılan çimentolu femoral stemlerin çimentosuz femoral stem ile revizyonunun sonuçlarını literatürdeki diğer çalışmalarla karşılaştırdığımızda başarılı görüyoruz.
Özet (Çeviri)
At this study we included 38 patient who had cemented and uncemented Total Hip Artropalsty revision operation at İstanbul University Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopaedics and Traumatology Clinic from February 1990 to June 2008. 28 of the cases were female and 10 of them were male.The mean patient age was 70.7(41-85). 20 of the revision surgery was made to the right hip and 18 was the left hip. 28 coxarthrosis, 6 coxarthrosis depends DHD, 3 hip fracture and 1 AVN of the femoral head cases found which has indication of primary hip arthroplasty.The indication of hip arthroplasty revision were aseptic loosening at 30 patients, periprostetic fracture at 4 patients and infection at 4 patients.Average follow up was 7.2 (3 to 15) years. Average time period due to hip revision cases 6.7 years (1-25). The time of follow up of the patients at the hospital was 7.7 (7-15) days.The mean preoperatif Harris Hip Score of the cases was 44.4 (32.2-59.4) but postoperatif mean score was 88.9 (76.2-100). The difference between these two results was found meanfull statistically.According to these, results were perfect in 18 patients, good in 18 patients and moderate in 2 patients.When we compared the long term clinical and radiological evaluation of the results of cemented femoral stems used in total hip arthroplasty with cementless femoral stem-revision with other studies in the literature we receive satisfactory and successful results.