Çankırı ilinde sosyo-ekonomik yapının ailelerde su tüketimine etkisi
Effect of water consumption in socio-economic structure in family in Çankiri province
  1. Tez No: 337830
  2. Yazar: SİNEM AYAZ BIYIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çankırı İl Merkezinde farklı sosyo ekonomik düzeydeki ailelerin su tüketimine yönelik tutum ve davranışları ile bunları etkileyen faktörleri incelemektir. Ayrıca toplumsal farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarına yardımcı olacak bulgular üretmektir. Çankırı İli merkezinde konutlarda içme ve kullanma suyu tüketim miktarına etki eden sosyo ekonomik faktörler araştırılmıştır. Çankırı Belediyesi ve TÜİK kayıtlarından elde edilen su tüketim, demografi ve gelir düzeylerine göre konutlar iki büyük gruba (gelir düzeyi yüksek ve düşük) ayrılmıştır. Bu grupların su tüketimi tutum ve davranışlarını belirlemek üzere yüz yüze görüşme esasına dayalı olarak toplam 267 aile ile anket çalışması yürütülmüştür. Anketler, kişi başına düşen günlük su tüketimi bağımlı değişken ve su tüketimini etkileyen faktörler bağımsız değişken kabul edilerek irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ailelerde su tüketimi ve tasarruf konularında kadınların büyük etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, fiyat ve eğitim düzeyinin tasarrufu etkileyen temel etkenler olduğu görülmüştür. 1501-2500 TL gelir grubundaki ailelerin diğer gelir grubundaki ailelerden daha tutumlu olduğu görülmektedir. Bireylerin suyun tasarruflu kullanılması gerektiği ayrıca gelecekte yaşanabilecek su sorunlarının farkında oldukları ancak bunu bireysel olarak nasıl yapacakları konusunda bilgilerinin yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Bilgi ve bilinçlenme düzeyinin arttırılmasında en etkili kaynağın kitle iletişim araçları (Gazete, TV, İnternet ) olduğu ve okullarda bu konuda yeterli bilgi verilmediği ifade edilmiştir. Sonuç olarak, bireysel yaklaşım, farkındalık, memnuniyet ve beklentiler su tüketimini doğrudan etkilemektedir. Konutlarda, su kaynaklarını korumak için ailelerin farkındalık ve bilinç düzeyinin yükseltilmesi büyük önem taşımaktadır. Kamu kurumları, STK?lar ve eğitim kurumları suyun önemi ve kullanımı konularında eğitim faaliyetlerine önem vermelidir. Ailelerde eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerinde hedef kitle öncelikle kadınlar daha sonra da diğer gruplar olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate attitude and behaviors of families with different socio-economic levels towards water consumption and factors affecting them in Çankırı city center. And also produce findings that will help public awareness-raising activities. To this end, at the city center of Çankırı residential drinking and using water and socio-economic factors that affect consumption were investigated. Households in Turkey are divided into two major groups according to income levels (high income level and low income level). The attitudes and behaviors of these groups in order to determine water consumption on the basis of face-to-face interview survey was conducted with a total of 267 families. In the interview, daily water consumption per capita as the dependent variable and the factors affecting water consumption has been recognized as an independent variable. According to the results, about water consumption and saving in families, women appear to have the greatest impact. It?s also observed that main factors affect to saving is price and level of education. 1501-2500 Turkish Liras-income families are more frugal than families in which other income groups. It?s understood that individuals are aware of water issues may arise in the future and water-saving must be used but they have insufficient knowledge on how to do this on individual basis. It?s expressed that the most effective source to increase information and awareness is the mass media (newspaper, TV, internet) but in schools are not informed enough about it. Consequently, individual approach, awareness, satisfaction and expectations are directly effect on water consumption. In house it has great importance to raise awareness of families for protection of water resources. Public institutions, non-government organizations and educational institutions should pay attention to the importance of water and its usage, in families, women must be target audience for awareness raising activities.