Orta öğretim gençliğinin demokrasi düşünceleri(Kurşunlu ve Bayramören örneği)
Thoughts of democracy of youth of high school (The sample of Kurşunlu and Bayramören)
- Tez No: 218579
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Orta ögretim gençliginin demokrasi düsüncelerini tespit etmek için alan arastırması tekniginin kullanıldıgı bir çalısma yapılmıstır. Çankırı'nın Kursunlu ve Bayramören lçelerindeki 334 ögrenciye anket kagıdı uygulanmıstır. Ögrencilerin tamamının verdigi cevaplar analiz edilmistir. Daha sonra ögrencilerin cinsiyetleri, okudukları okul türü, baba meslegi, dünya görüsü, gazete okuma sıklıgına ve ailenin yasadıgı yere göre verilen cevaplar tekrar degerlendirilmistir. Gençlerin demokrasi hakkındaki tutum ve düsüncelerinin bir yönüyle içinde bulundukları toplumun siyasal kültürünün bir ürünü oldugu söylenebilir. Aile ve alınan egitim, medya ve arkadas çevresi, sosyo-ekonomik yapı gencin düsüncesinin sekillenmesinde önemli rol oynar. Gençler Türkiye'de tam bir demokrasinin olabilecegine inanmaktadır. Siyasal çogulculuga verilen destek yüksektir. Ancak kimlik farklılıklarına tam anlamıyla hosgörülüyle yaklastıkları söylenemez. Gençlerin siyasal katılma oranları oldukça düsüktür. Bu durum kız ögrencilerde daha belirgindir. Bunda ilçelerdeki siyasal yapılanmaların faaliyetlerinin azlıgı da etkili olmaktadır. Gençler kanun önünde esitligin olmadıgına inanmaktadır. Yine sosyo-ekonomik dengesizliklerin demokrasiyi olumsuz yönde etkiledigini düsünmektedir. Halkın seviyesini demokrasinin isleyebilmesi için yeterli görmektedirler. Gençlerin içinde yer aldıgı sosyo-kültürel yapıdaki bazı kültür unsurlarının çesitli toplumsal gruplar hakkında önyargı olusturmada etkili oldugu anlasılmaktadır. Gençlerin demokrasiye olan inançları ve bilgileri Türkiye demokrasisinin gelecegi açısından olumlu ipuçlarıdır. Ancak farklılıklarla bir arada yasamaya daha sıcak bakmaları için gayret sarfedilmelidir. Yine devletin kanunlar önünde esitlik ilkesine riayeti mesru bir düzeye ulasmalıdır. Gençlerin buna inanması, geleceklerine daha güvenle bakmalarında etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
For this study, a poll was taken by the researcher. n Kursunlu district and Bayramören district. 334 yougers answered questions. Opinions of the youth of high school in Kursunlu and Bayramören about democracy is important for Turkey?s future. Young people believe that there will be a full democracy in Turkey in the future. Youngs want political pluralism. Generally, they do not participate in different political activities. They have some problems in living together with different culturel groups. This is the most important problem for Turkish young people. They think that the state has to be egalitarian during putting laws. They think that democracy is impotant more than economic development.