Centaurea trıumfettı bitkisinin antioksidan aktivitesinin belirlenmesi
Determinaton of antioksidant activity of centaurea triumfetti
- Tez No: 337837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Centaurea triumfetti bitkisinin antioksidan aktivitesini belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bitki meteryali Malatya ili Battalgazi ilçesinin Kemerköprü köyünden toplandı, kurutuldu ve etanol ekstreleri hazırlandı. Hazırlanan etanol ekstreleri üzerinde kuprak metodu ile Cu2+ ve potasyum ferriksiyanat indirgeme metodu ile Fe3+ iyonları indirgeme kapasitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH) giderme aktivitesi tayinleri ve toplam fenolik bileşik miktar tayinleri yapıldı. C. triumfetti bitkisinden elde edilen 30 µg mL-1 konsantrasyonluk etanol ekstrelerinin linoleik asit emülsiyonunun lipit peroksidasyonunu % 74,4 inhibe ettiği gözlendi. Aynı konsantrasyonda ?-tokoferol % 84,3 ve troloks % 81,9?luk bir inhibisyona sebep oldu. Etanol ekstresi çıkarılan C. triumfetti bitkisinin antioksidan aktivitesi araştırılırken, butillenmişhidroksitoluen (BHT), ?-tocopherol ve onun suda çözünen bir analoğu olan troloks referans antioksidan bileşikler olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the antioxidant activity of Centaurea triumfetti. For this purpose plants were collected from Kemerköprü which is the village of Battalgazi, they were dried and their ethanol extracts were prepared. On prepared ethanol extracts, Cu2+ and Fe 3+ reducing capacities, the DPPH scavenging activitiy and the amount of total phenolic compounds were determined. It was observed that concentrated of ethanol extracts (30 µg mL-1), obtained from C. triumfetti, inhibited 74.4% lipid peroxidation of linoleic acid emulsion. In the same concentration of ?-tocopherol and trolox caused 84.3% and 81.9% an inhibition, respectively. When issued ethanol extract of C. triumfetti antioxidant activity; BHT, ?-tocopherol and trolox which is a water-soluble analog of ?-tocopherol were used as the reference antioxidant compounds.