Erzincan ve Ordu bentonitleri yüzeyine katyonik boyarmadde adsorpsiyonu
Adsorption of cationic dyestuff onto surfaces of Erzincan and Ordu bentonites
- Tez No: 337836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Karadeniz Bölgesi, Ordu ilinden temin edilen bentonit ile Erzincan ilinden temin edilen iki farklı bentonit örneklerinin sularda boyar madde giderimine etkisi araştırıldı. Çalışmada, ilk olarak bentonitlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri incelendi. Genelde bentonitlerin yapısal olarak % 63,60 SiO2, % 13,20 Al2O3, % 1,13 Fe2O3, % 1,53 CaO, % 2,87 MgO, % 0,18 Na2O ve % 0,44 K2O içerdiği tespit edildi. Bentonitlerin sulu çözeltilerinde rhodamine B adsorpsiyonu temas süresi, pH, başlangıç boya konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametreler kullanılarak araştırıldı. Adsorpsiyon dengesinin 200 dakika içerisinde kurulduğu ve maksimum adsorpsiyonun pH 2,41?de olduğu belirlendi. Çözeltilerin sıcaklıklarındaki artış ile birlikte sudan giderilen boyarmadde miktarı ve qd değerlerinin arttığı belirlendi. Rhodamine B boyarmaddelerinin adsorpsiyon izotermleri deneysel olarak Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon modelleri ile açıklandı. Boyarmadde adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceden kinetik modele uygun olduğu belirlendi. Adsorpsiyonun artan boyarmadde miktarı ve pH ile genel olarak azaldığı, sıcaklık artışıyla ise arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Two different bentonite samples obtained from province of Ordu in the Black Sea Region, and Erzincan investigated the effect of the removal of dyestuff in water. In the study, firstly, the physical and chemical properties of the bentonites were examined. Generally, it was found that the bentonites structurally contained 63,60 % SiO2, 13,20 % Al2O3, 1,13 % Fe2O3, 1,53 % CaO, 2,87 % MgO, 0,18 % Na2O and K2O. In the aqueous solution of the bentonites was determined adsorption of Rhodamine B by using contact time, pH, and temperature parameters. It was determined that adsorption equilibrium was established in 200 minutes and the maximum adsorption at pH 2,41. With increase in temperature of water solutions, it was determined that the amount of removal dyestuff form water and qd increased. Adsorption isotherms of Rhodamine B dyestuffs were explained as experimental with Freundlich and Langmuir adsorption models. Adsorption of dyestuffs followed pseudo-second-order kinetic model. It was observed that the adsorption decreased with amount of duystuff and pH, whereas it increased at higher temperature.