Centaurea iberica ve C.triumfettii türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on centaurea iberica and C.triumfettii
- Tez No: 149349
- Danışmanlar: PROF.DR. ELÇİN GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada Centaurea iberica Trev. ex Sprengel ve C. triumfettii Ali. (Asteraceae) bitkilerinin toprak üstü kısımları fıtokimyasal bakımından incelenmiştir. Çalışmada kullanılan bitkilerden C. iberica 23.06.1994 tarihinde Çatalca'dan (MARE4473) C. triumfettii Ali. i se 1 9. 0 7. 2 000 tarihinde Bolu-Kartalkaya'dan toplanmıştır (MARE 6385). Kurutulup toz edilen materyal üzerinde, fıtokimyasal ön denemeler ve miktar tayinleri yapılmıştır. Yapılan literatür çalışmaları doğrultusunda, bitkilerin içerdiği maddeleri elde edebilmek ve biyolojik aktivitelerini belirleyebilmek amacıyla her iki bitkiye ait materyalden 3 ayrı madde grubuna (seskiterpen lakton, flavonoit, fenolik asit) ilişkin 6 ekstre elde edildi. Ekstrelerden saf bileşikler sütun, vakum likit, ince tabaka, preparatif ince tabaka kromatografileri ve Sephadex LH-20 sütunlar kullanılarak elde edildi. İzole edilmiş olan bileşiklerin yapı tayinleri için UV, İR, 'H, 13C NMR, EI-MS spektrumları ve standart maddelerle yapılan İTK karşılaştırmaları kullanıldı. Yapılan fıtokimyasal araştırmalarda C. iberica'dan 14, C. triumfetti'den 11 bileşik, toplam 25 bileşik izole edilmiştir. Bileşiklerden 13'ü flavonoit, 5'i STL, l'i asit, 3'ü steroit, 2'si triterpen ve l'i de kumarin yapısındadır. Elde edilen ana ekstrelerin birkaç bakımdan biyolojik aktiviteleri kontrol edildi. Potansiyel sitotoksik aktivite tayini için Brine shrimp {Anemia salına), mikrobiyolojik aktivite tayinleri için agar oluk diflizyon ve tüp dilüsyon, antioksidan aktivite tayinleri için de DPPH ve İndirgeme Gücü metotları kullanılmıştır. Deneylerde standart madde olarak: sitotoksik aktivite için Sinaropikrin, Centaureidin, Sinarin, antibakteriyel aktivite için Meropenem, antifungal aktivite için F lukonazol, a ntioksidan a ktivite i çin de BHA ve oc-tokoferol kullanılmıştır. Elde edilen aktivite değerleri, halk arasında tıbbi tür olarak tanınan C. cyanus'a ait ekstrelerin değerleri ile karşılaştırılmıştır. 1
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY PHARMACOGNOSY RESEARCHES ON CENTAUREA IBERICA AND C.TRIUMFETTII In this study, the aerial parts of Centaurea iberica Trev Ex. Sprengel and C. trumfettii All. (Asteraceae) have been investigated chemically. C.iberica was collected from Çatalca on June 23 1994 whereas Ctriumfsttii was collected from Bolu-Kartalkaya, on July 19*2000. The premilinary experiments and assays were done on the air-dried, powdered material. In order to obtain the substances in the plants and to determine their biological activities, according to literature works, 6 extracts were obtained from the two plants worked on, containing substances belonging to three different groups (sesquiterpene lactone, flavonoid, phenolic acid). The pure compounds were obtained from the extracts by using column, vacuum liquid, thin layer, preparative thin layer chromatographies and Sephadex LH-20 columns. UV, IR, 'H NMR, 13C NMR, EI-MS spectra and TLC comparisons with authentic samples were used for the structure elucidation of the purified compounds. 14 purified compounds from C.iberica, 11 purified compounds from C.triumfettii, totally 25 pure compounds were isolated in our phytochemical investigations, these being 13 flavonoids, 5 sesquiterpene lactones, 1 phenolic acid, 3 steroids, 2 triterpenes and 1 coumarin. The biological activities of the obtained extracts were controlled with Brine Shrimp {Artemia salina), agar whell diffusion, tube dilution, DPPH, reducing power methods. Cynaropicrin, Cynarin, Centaureidin, Flucanozol, Meropenem, BHA, a-tocoferol were used as authentic samples in the biological activity methods. The obtained activity results were compared with the results of C. cyanus that is known as medicinal species in folk medicine. 2