İleri biyolojik arıtma tesisi çamurlarının mezofilik anaerobik çürütülmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 33784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA KALENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET îleri Biyolojik Arıtma Tesisi Çamurlarının Mezofilik Çü- rütülmesi Üzerine Bir Araştırma. Bu çalışmada Chemnitz -Heinersdorf atıksu tesisinin ileri kademe atıksu tasviye tesisine dönüştürülmesi için yapılmış büyük bir deneme tesisinde (Biyolojik Azot ve Fosfor Giderimi) elde edilen biyolojik fazla çamurun, bu çamurlu mekanik tasfiyeden kazanılan birincil (primer) çamurun karışımının ve primer çamurun ayrı olarak mezofilik anaerobik bir ortamda çürütülebilirliği ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konunun anlam ve önemi ile çalışmanın amaç ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölümde, anaerobik arıtma prosesleri ve bu proseslerin reaksiyon kinetiğinin temelleri ile anaerobik prosesleri etkileyen çevre faktörleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin anaerobik ayrışması hakkında bilgiler verilerek anaerobik proseslerin mikroorganizma florasında asit ve metan safha sı mikroorganizmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, tek kademeli yüksek hızlı çamur çürütme sistemi tanıtılarak tek kademeli çürümenin reaksiyon kinetiği açıklanmış tır. Beşinci bölümde, kapiler emme süresi (CST) ölçümü ile çamurların filtre edilebilirlilik özelliklerinin belirlenmesi hakkında bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde, bu tez çerçeve sinde yapılan tesis çalışması deneysel çalışma planı hakkında geniş bilgi sunulmuştur. Yedinci bölümde, bu çalışma kapsamın da yapılmış deney sonuçlarının bir değerlendirilmesi yapılmış tır. Sekizinci bölümde, çalışma süresince elde edilen sonuçların bir değerlendirilmesi verilmiştir. Dokuzuncu bölümde ise, çalışma sonucu ulaşılan sonuçlar ve ileri çalışmalar için öneriler verilmiştir. anahtar Kelimeler; Arıtma Çamurları, Mezofilik Çürütme, Anae robik Arıtma, Kapiler Emme Süresi (CST), Tek Kademeli Çürütme. Biyolojik Aktif Çamur, Birincil (Primer) Çamur, Karışık Çamur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Investigation on the Mesophilic Anaerobic Digestion of Advanced Wastewater Treatment Plant Sludges. This study is performed to improve Chemnitz -Heinersdorf Waste Water foundation. The mixture of (primer) sludge which obtained from mechanic liguidation and low loaded biologic sludge is examined in a mezophilic anaerobic environment. This study consiss of nine chapters. In first chapter, some information is presented about meaning and importance of the topic, the objective and contents of this study. In second chapter, some information is given about anaerob processes and kinetic reaction fundamentals of these processes, environmental factors which effects anaerob processes. In fourth chapter, some information is given about the introductory values and kinetic reaction of single degree sludge decay. In fifth chapter, some information is given about measurement of CST. In sixth chapter, Broad information is presented about model work. In seventh chapter, the results of experiments in the content of this study is evauated. In eighth chapter, the comparision of results is given. In ninth chapter, the results and recommendations are given, Key words; Waste Water Sludge, Mezophilic Anaerobic Digestion, Capilar Section Time, Introductory Values, Biologic Sludge, Primer Sludge, Primer Sludge/Biologic Sludge. XI