Kurumsal ve kurumiçi bulut yapılarının performans ölçümleri ve karşılaştırmalı değerlendirmeleri
Performance measurements and benchmarking evulations of corporate and inhouse cloud systems
  1. Tez No: 337840
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. OUMOUT CHOUSEIN OGLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ekonomik krizlerin dolaylı bir sonucu olarak kurumlarda bütçe kesintileri sebebiyle az ancak etkili kaynak kullanımı önem kazanmış ve tüm iş gruplarının kendi içlerinde yeniden yapılaşması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bilişim Sistemleri küresel düzeyde buna ilk tepkiyi 2000 yılların ortalarına doğru, Sanal Sistemler (Virtual Machine) denilmekte olan fiziksel IT sistemlerinin sanal ortamlara taşınması ve bir fiziksel sistemin üzerinde birçok sanal sistem kullandırılarak göstermiştir. Bu çözüm, gerek küresel ısınma sorunları nedeniyle elektrik gerekse işgücü ve donanım boyutlarında kurumların maliyet konularında tasarruf etmesini sağlamıştır. Günümüzde bilişim teknolojilerinde IasS (Infrastructure as a Service) olarak geçmekte olan Bulut teknolojileri, donanım, depolama ve sunucu kaynaklarının web arayüzleri üzerinden yönetilmesini sağlamak amaçlı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bulut teknolojisinde kullanıma göre bir ücret ödenmesi, belli kullanım masraflarının olması ve bu maliyetlerin devamlı olması, kurumların özel ve gizli şirket bilgilerini kurum dışı sunucularda tutmak istememeleri, en önemlisi performans açısından yeterli seviyede olup olmadıkları konusundaki düşünceler, bu teknolojinin değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Bulut teknolojilerinde dünyanın en önemli Bulut Hizmeti sağlayıcısı olan Amazon EC2, Flexiscale, ve Rakspace platformlarının performans değerlendirmelerinin sonuçlarıyla, yerel bulut platformunda yapılacak aynı test araçlarıyla performans testlerinin kıyaslanması ve yerel bulut teknolojisinin kurumların kullanımı için daha sağlıklı bir hizmet olarak gösterilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Indirectly, as a result of the economic crisis, but effective use of resources at institutions gained importance due to budget cuts and the need for all business groups revealed themselves re-structuring. Information Systems initial response to the global level towards the middle of 2000 years, Virtual Systems (Virtual Machine), which adds that the physical transport of the IT systems and virtual environments on a physical system showed that to use many virtual systems. The solution to the problems of global warming due to the cost of electricity as well as on labor and savings institutions have ensured that the hardware size. Today, information technology IASS (Infrastructure as a Service) technology as a passing cloud, hardware, storage and server resources are managed via web interfaces, has become widespread for. By the payment of a fee to use cloud technology, use of certain costs and that these costs are constantly institutions do not want to keep private and confidential company information, external servers, whether they are sufficient in terms of performance on the most important considerations, emphasizes the need to evaluate this technology. In this study, the most important technologies in the cloud with Amazon EC2 cloud service provider, Flexiscale, and the results of performance evaluations Rakspace platforms, performance tests comparing the means of the same test to the local cloud platform, and local agencies for the use of cloud technology intended to appear as a more robust service.