Dökümhanelerdeki üretim ile üretim esnasında gerçekleşen enerji tüketimi arasındaki ilişkinin, çember ekserjisi tabanında, analitik olarak incelenmesi ve optimizasyonu
Circular exergy-based analytical investigation and optimization of the relationship between the production and energy consumption in foundries
  1. Tez No: 337839
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA PEKUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ekonomik gelişme ile ekoloji arasındaki çatışımın, küresel sürdürülebilirliği telafi edilemez düzeyde olumsuz etkilemesi bağlamında, enerji verimliliği dünyada en önemli günden maddelerinden biri haline getirmiştir. 2008 yılında baş gösteren küresel krizle iyice açığa çıkan bu duruma temel neden olarak ekonominin üzerine kurulduğu verim kavramının, sadece birim zaman başına daha fazla iş hacmi sığdırmaktan ibaret olması gösterilebilir: Bu algı bir birikim yaratmış, nihayette 2008?den sonra da, kaynak yönetimi için tehdit unsuru haline gelmiştir. Bu dönemde yaşanan küresel finans akışındaki sıkışıklık, doğal kaynakların birim fiyatlarında dalgalanmaya sebep olmuş ve verimli hizmet/mal üretimini, sadece birim zamana daha fazla iş paketi sığdırmaya çalışarak yapmak anlamsız hale gelmiştir. Tabloyu tersine çevirmek için yapılan yeni bir çalışma olarak, tez kapsamında; üretim ile üretimi gerçekleştirmek için gerekli enerji tüketimi arasındaki ilişkinin analitik incelendiği, bağıntıların ortaya çıkarıldığı ve bunlar üzerinden optimizasyon yaparak, birim üretim zamanında kullanılan doğal kaynak miktarı başına olası en yüksek iş hacmi sığdırma amacını taşıyan yeni nesil bir araç türetilmeye çalışılmıştır. Pilot olarak incelenen döküm sanayi için bütünleşik mühendislik yolu izlenmiş, üretimle tüketimin beraber planlanabildiği yeni bir verimli üretim modeli ortaya çıkarılmıştır. Çember ekonomisi odağında ve ekserji tabanında yapılan bu yöneylem çalışması ile üretimde kullanılan her birim doğal kaynağın sahip olduğu işgenlik (ekserji) değerinin olası en yüksek oranda iş çıktısına dönüşmesini sağlayacak bir modelleme oluşturmak amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the conflict between the economical development and the ecology renders it intolerably difficult to sustain natural resources, the energy efficiency became one of the most important global headlinese. This fact was amplified during the 2008 economical crisis. The basic reason appears to be the economy?s mostly dealt terminology, namely efficiency, which is defined on a single variable with the perception of budget control by embedding more work over one unit of time. This approach poses an important threat on resource, since 2008 crisis. The scarcity of global cash flow during that period reasoned the flucuiation over unit prices of natural resources and revealed that the effiecent service/production is not possible only by embedding more work on a unit of time. In this thesis, a new-generation analysis tool and methoology have been developed in order to reverse this condition covering the analysis of the relation between the production and the energy comsumption required for production, interpretation, and optimization of the correlations between those variables. The objective is to embed more useful work on a unit of natural resource counsumed per unit time bu using integrated design approach. This tool has been applied to a pilot metal casting industry selected in Ankara for demonstration purposes of the new metodology. With main empasis on operational research on the circular economy and exergy, the model returns the maximum production value per useful work potentialy of a single unit of the natural resource used.