Türkiye deki maden mühendislik firmalarının sektörel faaliyetleri ve beklentiler
Activities and expectations of mining engineering companies in Turkey
- Tez No: 337850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ AKÇAKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Madencilik; sanayi, enerji ve inşaat sektörlerinin temel girdilerini sağlayan, ülkelerin kalkınmasında rol oynayan en önemli sektörlerden birini oluşturmaktadır. Ülkemizde de madencilik sektörünün yeri ve önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden Türkiye?deki maden mühendislik firmalarının madencilik sektörüne yeri oldukça önemlidir. Özellikle maden kanunundaki yönetmeliklerin sık sık değiştirilmesi ve madencilik uygulamalarına yeni eklenen yaptırımlar madencilik firmalarını sıkıntıya sokmaktadır. Bu çalışmada da maden mühendislik firmalarının yaptığı hizmetler, yapabileceği atılımlar ve madencilik mühendislik firmalarının gereksinimlerinden bahsedilmektedir. Ayrıca Türkiye?deki madencilik uygulamalarının teknik ve hukuksal problemleri yönünden incelenmesi, madencilik uygulamalarında devlet kurum ve kuruluşlarının rolü gibi konular çalışmada yer almaktadır. Anahtar kelimeler; Maden Mühendislik Firmaları, Madencilikte Danışmanlık, Madencilikte Teknik ve Hukuksal Problemler, Türkiye?de Madencilik.
Özet (Çeviri)
Mining; industry, energy and construction sectors providing basic entries, is one of the most important sectors play a role in the development of countries. The importance of the mining sector in our country is increasing day by day. Therefore, studies in Turkey to offer mining engineering companies in the mining sector is very important. Changing the law on mines and mining applications, especially in the newly added sanctions regulations often distressing mining companies. This study his services to engineering companies, mining, mining engineering companies can make breakthroughs and mentioned requirements. Also mining practices in Turkey in terms of technical and legal examination of the problems, issues such as mining applications in the study is the role of state agencies and institutions. Key word; Mining Engineering Firms, Mining Consultancy, Technical and Legal Problems in Mining, Mining in Turkey.