Özel işlenmiş taslak malzemelerin derin çekmeye etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of specially manufactured blank materials on deep drawing
  1. Tez No: 337849
  2. Yazar: EMRAH DAĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER GAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sac şekillendirme yöntemlerinden biri olan derin çekme, endüstride yaygın kullanım alanına sahiptir. Meşrubat kutuları, tencereler ve tüpler bu imalat tekniği kullanılarak üretilmektedir. Otomotiv sektöründe sıkça kullanılan derin çekme metodunun çeşitli sorunları ve gelişmeye açık yönleri bulunmaktadır. Derin çekme yöntemlerini geliştirmek için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Derin çekme işleminde, genellikle sabit kalınlıktaki sac metaller derin çekilmektedir. Bu tür derin çekmelerde en önemli problemlerden bir tanesi çekme derinliğini arttırmaktır. Oysa çekme oranı limiti bu derinliği sınırlamaktadır. Çekme derinliğini arttırmak için birçok özel yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de kenarları açılı olarak işlenmiş taslak malzemeler kullanılmaktadır. Bu çalışmada 2 mm kalınlığında Al-1050 alaşımlı alüminyum levhadan belirli çaplarda kesilen taslak malzemelerin kenarları 1°, 2°, 3° ve 4° açılarla işlenmiş ve derin çekme esnasında yukarıya doğru yığılan malzeme miktarı azaltılarak derin çekme derinliği arttırılmıştır. Deneyler esnasında en uygun açının 1° olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar işlenmeden derin çekilmiş malzemenin derinlikleri ile karşılaştırılmıştır. İşlenmeden çekilen maksimum taslak malzeme çapı 90 mm, 1° açı ile işlenen taslak malzeme çapı ise 95 mm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep drawing, one of the sheet forming methods, has a large area of use in industry. Beverage cans, saucepans and tubes are manufactured using this technique. The deep drawing method, used frequently in automotive industry, has various challenges and aspects open to development. Various studies are conducted to develop the deep drawing methods. In deep drawing process, sheet metals with usually fixed thicness are deep drawn. The most important problem is to increase the drawing height. However, limiting drawing rate limits the drawing height. Many special methods have been developed to increase the drawing height. One of them is to use the blank having machined edges. In this work blanks, having a thickness at 2 mm and machined edges of 1°, 2°, 3° and 4° have been used. The results are compared withe unmachined blanks. The highest drawing height is obtained with the blank having 1° machined edge and diameter of 95 mm.