Yüzey ağlarının optimizasyonu
Optimization of the surface networks
  1. Tez No: 33787
  2. Yazar: HALUK KONAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yüzey âğlarının Optimizasyonu jeodezik ağlar günümüzde kullanım amaçlarına göre tasarlanmakta ve bu amaca göre en uygun hale getirilmektedir» Gelişen teknolojik olanakların bir sonucu olarak da yermerkezli üç boyutlu dik koordinat sistemlerinde dengelenmektedir. Ülke yüzey ağları, günümüze kadar yatay ve düşey konum ağları şeklinde ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Yeni hesaplayıcılar ve ölçme teknikleri (GPS), ülke yüzey ağlarının bütünleşik olarak değerlendirilmesini gerektirmektedir. Ancak, uygun bir veri tabanı oluşturuluncaya kadar, bütünleşik olarak dinamik matematik model ile değerlendirilen yüzey ağları, son adımda yine klasik yüzey ağı standartlarına dönüştürülerek kullanıma sunulmaktadır. Ülke yüzey ağlarının sadece bilinen standartlara göre oluşturulması yeterli değildir. Bu nedenle? ele alınan yüzey ağı, tasarım aşmasında ölçme planı ve ölçü duyarlıkları yönünden en uygun duruma getirilmeli, ağ bir kez de maliyet yönünden gözden geçirilerek tesis ve ölçüm işlemlerine başlanılmalıdır. Bu çalışmada? kullanılan yer merkezli üç boyutlu koordinat sisteminde dengeleme modeli tanıtıldıktan sonra, jeodezik ağların optimizasyonu konusu kuramsal olarak ele alınmıştır. Ağırlık optimizasyonu probleminin sayısal çözümü aşamasında karşılaşılan tutarsızlıklara? fonksiyonel model, çözüm sonucunda sağlanması gereken koşullarla genişletilerek,“Bilinmeyenleri Arasında Koşul Denklemleri Bulunan Dolaylı Ölçüler Dengelemesi Yöntemiyle Çözüm”geliştirilmiştir. Örnek bir yüzey ağı modelinde optimizasyon işlemleri gerçekleştirilmiş ve değerlendirme sonuçları, iki boyutlu yüzey ağı standartlarına dönüştürülmüştür. Son adımda, güncel teknoloji ürünü olan GPS gözlemlerinin yüzey ağında en uygun dağılımları konusu araştırılmıştır.Anahtar Kelimeler; Bütünleşik Yüzey Ağları, Optimizasyon.
Özet (Çeviri)
Optimisation of the Surface networks Nowadays, geodetic networks are designed for the aims of using and optimized for this. As a result of devoloped technological possibilities they are adjusted in geocentric 3D coordinate systems. Up to now, the Land-surface networks have been evaluated as the networks of horizontal and vertical position. New computers and measurements technics (GPS) are made to be required to evaluate the Land-surface networks as integrated. But finally, the networks of the surface which are evaluated as integrated are presented to use in the standarts of clasiccal networks of surface until an optimum data-base is made up. It is not enough to make up the Land-surface only for known standarts. For the reasons, when the networks of surface are designed, at the same time the observation plan and the precision of the observations must be optimized. And then operations of building and measurement must be started after the price of network is discussed again. In this study, after the adjustment model is introduced in 3D coordinate systems used, the subject of optimization of geodetic networks are discussed as theoretical. The adjustment solution of indirect measurements with condition where the functinal model is extented with required condition has been devoloped for the emerging inconsistens in numerical solutions of optimization of weight. In a sample model of the network of surface the operations of optimization were realized and then the results were transformed into the standarts of the 2D Land-surface networks. Finally, the subject of optimum dispersions of the GPS observations which are of new technological products were discussed.Keywords s integrated surface networks, Optimization