Qam sayısal radyo vericisinde eğriselliğin sayısal ön-bozma ile azaltılması
Nonlinearity minimization using data predistortion in qam radio transmitter
- Tez No: 33788
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET QAM SAYISAL RADYO VERİCİSİNDE EGRİSELLÎGÎN SAYISAL ÖN-BOZMA İLE AZALTILMASI Haberleşme teknolojisinin temel taşlarından biri haline gelen Sayısal Radyo Haberleşmesinin güvenilir çalışma sınırının arttırılması, son günlerde en önemli çalışma alanların dan biri halini almıştır. Mikrodalga bandında yüksek düzeyli çıkış gücü gereksinimi, verici güç yükseltecinden kaynaklanan egriselligin oluşturduğu sorunları güncelleştirir. Egriselligin azaltılması konusunda yapılan çalışmalar Analog ve Sayısal yöntemler olmak üzere genel iki başlık al tında toplanmaktadır. Yakın zamanlarda tanıtılan sayısal yön temlerle egriselligin azaltılması, temel bandta işaret işleme tekniklerini içerir. Bu çalışmada Sayısal QAM Radyo Vericisinde Güç Yükselteç egriselliginin sayısal ön-bozma yöntemiyle azaltılması incelenerek yeni bir ön-bozma yöntemi önerilmiştir. Daha önce bilinen kaynaklarda rastlanmayan bu yöntemin, özellikle güvenlik sınırında çalışan verici sistemler için iyi bir kazanç sağladığı gözlenmiştir. Çalışma içinde farklı modtilasyon seviyeleri kullanan QAM verici sistemler için başarım sonuçları bilgisayar benzetimi kullanılarak denenmiş ve son derece iyimser sonuçlar alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Egrisellik Azaltımı, Sayısal ön-bozma ile doğrusallaştırma, QAM Radyo VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONLINEARITY MINIMIZATION USING DATA PREDISTORTION IN QAM RADIO TRANSMITTER While Digital Radio Systems has become one and the most important part of the communication technologies, the resarch over the immunity of system has been increased. Demand of the high level power for microwave digital radio makes very important the reduction of nonlinearity because of Power Amplifier. The research over the reduction of nonlinearity may be divided in two parts as analog and digital method. Digital data pre-distortion which is recently introduced uses base band signal processing techniques. In this thesis, nonlinearity reduction using data pre- distortion in QAM digital radio transmitter has been investigated and a new type pre-distortion method is introduced. This new method which is not presented before at the known literature has been tested using computer simulation for different M-QAM radio transmitter. There are two methods used in the known literature to analyse non-linear behaviour of the link system. These are volterra series representation of the link, which gives a direct relation between input and output, and fast Fourier transform. In this thesis another analyzation method which invokes the sampling theory has been proposed in order to carry out response of filter takes place after nonlinearity. KEY WORDS : Non-Linearity reduction, Data pre-distortion, QAM Radio, Global Compensation VII