Reconfigurable intelligent surface-centric communication networks: A comprehensive exploration of channel modeling and coverage extension
Yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzey odaklı iletişim ağları: Kanal modellemesi ve kapsama alanı genişletmesine kapsamlı bir bakış
- Tez No: 868599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzey (reconfigurable intelligent surface, RIS) destekli iletişim, kapsama alanını genişletme, bağlantı kapasitesini artırma, girişim, derin sönümleme ve Doppler gibi kanal etkilerini azaltma ve fiziksel katman güvenliğini artırma konusundaki yadsınamaz potansiyeli nedeniyle araştırmacılardan kayda değer bir ilgi görmüştür. RIS benzersiz elektromanyetik işlevsellikleri sayesinde kablosuz yayılımın dinamik kontrolünü mümkün kılmakta ve sistem tasarımında yeni bir serbestlik derecesi sağlamaktadır. RIS'lerin potansiyelini inceleyen bu tez, her biri kablosuz iletişim sistemlerinin geliştirilmesinde RIS'in konuşlandırılması ve uygulanmasına farklı anlayışlar katan dört ayrıntılı bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm, RIS'in konuşlandırılmasına farklı bir bakış açısı sağlamak ve bu teknolojinin kablosuz iletişim ağlarının çeşitli yönlerini desteklemek için nasıl yenilikçi bir şekilde uygulanabileceğini açıklamak üzere titizlikle hazırlanmıştır. Bu tez, RIS'in teorik temellerinden ̈öngörülen pratik uygulamalarına doğru bir yolculuk yapmakta ve RIS'in 6G ağlarının zorlu gereksinimlerini karşılamak için kablosuz iletişim altyapılarını nasıl yeniden ̧şekillendirebileceğine dair öngörüler sunmaktadır. Bu tez kapsamında RIS, yeni nesil uygulamaların gelişmiş gereksinimlerini karşılamak için çok önemli olan gelişmiş ağ yetenekleri sunarak kablosuz iletişimin geleceğini yeniden ̧şekillendiren çığır açan bir teknoloji olarak tanıtılmaktadır. İlk olarak, altıncı nesil (6G) kablosuz ağların etkili bir şekilde konuşlandırılması için bir mihenk taşı olan kanal modellemesinde RIS'lerin etkileri kapsamlı bir şekilde tartışılmaktadır. Bu bağlamda, gelişmekte olan RIS destekli ağlar için fiziksel kanal modelleme yöntemleri sunulmakta ve milimetre dalgalar için açık kaynaklı ve yaygın olarak uygulanabilir bir fiziksel kanal modeli sağlayarak açık literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, kullanıcı tarafından ayarlanabilir çalışma frekansı, terminal ve RIS konumları, RIS elemanlarının sayısı ve ortamları ile RIS tabanlı iletişim sistemlerinin kanal modellemesi ve bilgisayar benzetimlerinde kullanılabilen açık kaynaklı SimRIS Kanal Simülatörü tüm detaylarıyla tanıtılmıştır. İlerleyen bölümler bu teknolojiyi tanıtmanın ötesine geçerek, kapsama alanının genişletilmesi, sinyal kalitesinin iyileştirilmesi ve ağ veriminin artırılması gibi modern kablosuz iletişimin en zorlu yönlerinden bazılarını ele almak için RIS'in stratejik olarak nasıl kullanılabileceğini araştırmaktadır. Takip eden bölümler bu temel üzerine inşa edilmiş olup, her biri RIS'in kablosuz iletişim alanındaki belirli uygulamalarına ve özgün kullanım senaryolarına odaklanmaktadır. Detaylı kanal modellemesinden, kapsama alanının genişletilmesi ve gelişmiş hüzmeleme tasarımları için pratik sistem tasarım stratejilerine kadar, bu çalışma, RIS'in gelecekteki kablosuz iletişim ağlarındaki çok yönlü rolüne dair kapsamlı bir anlayış ve çözüm sunmaktadır. Özetle, bu çalışma, RIS teknolojisinin 6G perspektifine paradigma değiştirici katkısını destekleyici bir sonuçlar içermesinin yanı sıra kanal modelleme, kapsama alanı genişletme ve daha pek çok alandaki uygulamalarının kapsamlı bir incelemesini sunmaktadır. RIS'i sofistike hüzmelemeden kapsama alanı optimizasyonuna kadar çeşitli ağ tasarım yöntemlerinin dokusuna işleyerek, gelecekteki kablosuz iletişim ağlarının gelişmesi için sağlam bir çerçeve oluşturmakta ve 6G vizyonunun gerçekleştirilmesinin önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reconfigurable intelligent surface (RIS)-empowered communication has received growing interest from the wireless research community due to its undeniable potential in extending the coverage, enhancing the link capacity, mitigating interference, deep fading, and Doppler effects, and increasing the physical layer security. RISs enable the control of wireless propagation through their unique electromagnetic functionalities and provide a new degree of freedom in the system design. Delving into the potential of RISs, this thesis unfolds across four detailed chapters, each contributing distinct insights into the deployment and application of RIS in enhancing wireless communication systems. Each chapter is crafted to provide a different perspective on RIS deployment and explain how this technology can be innovatively applied to support various aspects of wireless communication networks. This thesis takes a journey from the theoretical foundations of RIS to its envisioned practical applications and provides insights into how RIS can reshape wireless communication infrastructures to meet the demanding requirements of 6G networks. In the scope of this thesis, the RIS is introduced as a groundbreaking technology, reshaping the future of wireless communications by offering enhanced network capabilities, crucial for meeting the advanced requirements of next-generation applications. First, a comprehensive discussion of the intricacies of RISs in channel modeling is embarked on, which is a cornerstone for the effective deployment of sixth-generation (6G) wireless networks. In this regard, the physical channel modeling methodologies are provided for emerging RIS-empowered networks and aimed to fill an important gap in the open literature by providing an open-source and widely applicable physical channel model for mmWaves. Moreover, the open-source SimRIS Channel Simulator MATLAB package is introduced, which can be used in channel modeling and computer simulations of RIS-based communication systems with tunable operating frequency, terminal and RIS locations, number of RIS elements, and environments. The upcoming parts go beyond merely introducing the technology, delving into how RIS can be strategically employed to address some of the most challenging aspects of modern wireless communication, such as coverage extension, signal quality improvement, and network throughput enhancement. The following chapters build upon this foundation, each focusing on specific applications and implications of RIS in the realm of wireless communications. From intricate channel modeling to practical deployment strategies for coverage extension and advanced beamforming designs, the study offers a comprehensive and nuanced understanding of the multifaceted role of RIS in future wireless networks. This work stands as a testament to the transformative impact of RIS technology within the 6G landscape, offering an extensive exploration of its applications in channel modeling, coverage extension, and more. By weaving RIS into the fabric of various network design aspects, from sophisticated beamforming to coverage optimization, the study sets a robust framework for the advancement of future wireless communications, paving the way for the realization of the 6G vision.