Dizel motorlarında turboşarjın motor performansına etkisinin ekserji analizi kulanılarak belirlenmesi
Determination of turbo charge effect on engine performance in diesel engines with using exergy analysis
- Tez No: 337925
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, 16 silindirli, çift turbokompresörlü ağır yük dizel motoruna iki farklı turbokompresör uygulanarak test edilmiş ve elde edilen veriler kullanılarak ekserji analizi uygulanmıştır. Motor içindeki ekserji verimlerini, kayıpları, efektif güçleri, tersinmezlikleri, yanma sürecindeki ekserji yıkımını belirlemek ve turbokompresörler arasında kıyaslama yapılması amaçlanmıştır. Çalışmalar sonucunda 2 no?lu turbokompresörün ekserji verim değeri 1 no?lu turbokompresöre oranla %5 daha fazla olduğu görülmüştür ve elde edilen sonuçlar grafikler şeklinde sunulmuştur. Bu çalışma ile daha önceki çalışmalar arasındaki fark, motorda 2 farklı turbokompresör kullanılmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, a heavy load diesel engine with 16 cylinders and two turbocompressors is tested by applying two different turbocompressors and exergy analysis is made with the data obtained from tests. Determination of exergy efficiencies, losses, effective powers, irreversibilities of the engine, exergy destruction during the burning process and comparison between turbocompressors are intended. It is observed from the current study that, exergy efficiency value of second turbo-compressor is greater than the first turbo-compressor?s exergy efficiency by %5 and results obtained from the experiment are shown in figures. The difference between this study and previous studies is that two different turbo-compressors are used in the engine as part of this study.