95 hp 1.3 multijet dört silindirli dizel motora ait krank milinin dinamik analizi
The crankshaft dynamic analysis of 95 hp 1.3 multijet diesel engine with four cylinder
  1. Tez No: 337924
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADRİ ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında GGG60 malzemeden imal edilmiş 95HP 1.3 multijet dört silindirli dizel motorun krank milinin dinamik analizi yapılmıştır. Analiz aşamasında; 4 silindirli krank milinin ANSYS yazılımı aracılığıyla simülasyonu hazırlanmış ve kritik noktaların detaylı mesh?lemesi yapılmıştır. İçten yanmalı motorlar, yanma sonucu oluşan enerjiyi mekanik enerjiye çeviren ekipmanlardır. Krank milleri içten yanmalı motorların en önemli hareketli parçalarından bir tanesidir. Krank milleri yapısı itibariyle karmaşık bir yapıya sahiptir. Krank millerinin vibrasyon performansı motor verimini direkt olarak etkilemektedir. Krank millerinin vibrasyon değerinin tespiti ise; krank milinin karmaşık geometri de olması nedeniyle hesaplanması zordur. Bu çalışma da, krank miline etki eden piston ağırlıkları dikkate alınarak krank milinin doğal frekans değerlerindeki modal analizi incelenmiştir. Son olarak, yapılan model analiz üzerindeki kritik gerilme noktaları belirlenerek raporlanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dynamic analysis of four cyclinder 1.3. multijet engine?s crankshaft which were manufactured by GGG60 metarial. The finite element analysis (FEM) software ANSYS was used to do the modal analysis and the detailed of the critical points were meshed by ANSYS. Internal combustion engines are converting the chemical energy of the fuel to mechanical energy. Crankshaft is also one of the most important moving parts in internal combustion engine. Crankshaft is a complicated continuous elastomer. The vibration performance of crankshaft has important effect to engine by directly. The calculation of crankshaft vibration performance is difficult because of the complexity of crankshaft structure.In this study, Main analysis parameters of crankshaft were added to piston weight on the crankshaft. At least, the critical points were observed on the dynamic analysis model of crankshaft to reported and interpreted in this study.