Investigation of propagation characteristics of a composite material composed of a bianisotropic metamaterial and an isotropic conventional material
İzotropik konvensiyonel bir malzeme ile bianizotropik bir metamalzemeden oluşan kompozit bir yapının yayılım karakteristiğinin analizi
  1. Tez No: 337937
  2. Yazar: MUSA BUTE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEM HASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilindiği üzere metamalzemeler, normal malzemelerde bulunmayan negatif kırılma indisi ve mükemmel lens gibi elektromanyetik özellikleri mühendislik tasarımları kazandırılarak üretilmektedir. Metamalzemenin geniş kapsama alanı içerisinde, bianizotropik metamalzemeler ileri-geri empedans ve yansıma saçılma parametrelerinin farklılık göstermesi ve kuplaj katsayısına sahip olması nedeniyle normal metamalzemelerden farklı özellikler göstermektedir. Bildiğimiz kadarıyla literatürde, bianizotropik bir metamalzeme ve normal malzemeden oluşan bir kompozit yapının elektromanyetik dalga yayılım karakteristiğini henüz inceleyen olmamıştır. Bu tezde, yukarda bahsedilen kompozit yapının yayılım karakteristiği incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda bu kompozit yapının analitik olarak ileri-geri yansıma ve iletim saçılma parametreleri normal düzlemsel gelen dalga modeli ile bulunmuştur. Bununla birlikte bulunan parametreler nümerik analiz olarak da doğrulanmıştır. Son olarak, saçılma parametrelerinin bulunması ve doğrulanmasından sonra yarık halka rezonatör yapı ile bu kompozit yapının dalga yayılım karakteristiği elektromanyetik yazılım simülasyon programı olan CST mikrodalga kütüphanesi ile de analiz edilerek desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well-known that metamaterials fabricated by an engineering design possess electromagnetic properties unavailable in conventional materials such as negative refractive index and perfect lens. Within the broad scope of metamaterials, bi-anisotropic metamaterials have properties different than isotropic metamaterials in that they have different forward and backward wave impedances, different forward and backward reflection scattering parameters, a wider stop-band compared to isotropic metamaterials, and a magneto-electric coupling coefficient. In the literature, wave propagation characteristics of different composite metamaterial media are investigated. To our best knowledge, wave propagation characteristics of a composite structure comprising of a bi-anisotropic metamaterial slab and an isotropic conventional slab has not yet been analyzed. In this thesis, propagation characteristics of the aforementioned structure is investigated. In the purpose of this thesis we analytically derived forward and backward reflection and transmission scattering parameters of the composite structure, for a uniform plane wave incident normally to the composite medium. Moreover, analytically derived parameters are validated by a numerical analysis. Finally, after derivation and validation of scattering parameters, we analyzed the wave characteristics of the composite structure fabricated by only split ring resonators using a commercially available electromagnetic/microwave simulation software package (CST Microwave Studio).