Partitation of the excitation energy between the fission fragment in spontaneous fission of Cf252
Fizyonda uyarılma enerjisinin tamamlayıcı parçalar arasında paylaşımı (Cf252)
- Tez No: 337938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜMBET AHMEDOV, PROF. DR. RAMAZAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez de Cf252 çekirdeğinin kendiliğinden (spontane) bölünmesi zamanı uyarılma enerjisinin bölünmüş parçalar (füzyon ürünleri) arasında paylaşımı hesaplamaları yapılmıştır. Bu amaçla fizyon parçalarının kütle ve kinetik enerjı dağılımları, açığa çıkan nötron sayısı ve ortalama nötron enerjisi için deneysel veriler incelenmiş, fizyon ürünlerinin en ihtimalli elektrik yük değerleri ve onlardan açığa çıkan nötronların bağlanma enerjileri hesaplanmıştır. Fizyon ürünlerinden açığa çıkan gamma parçacıklarının enerjı değerleri hesaplandıktan sonra uyarılma enerjileri değerlendirilmiş ve bu enerjinin dağılımındaki korelasyon(bağlılaşım) katsayısı ve uyarılma enerjisi paylaşımını tanımlayan diğer parametreler hesaplanmıştır. Elde edşlen sonuçların benzer deneysel sonuçlarla uyum içinde olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
in this thesis experimental data on mass distribution of fission fragments, kinetic energy distribution of fission fragments, neutron avaerage multiplicity distribution of fission fragments, and neutron average emission energy from fission fragments in spontaneous fission of Cf252 were analayzed in order to calculate correlation in neutron average number distribution and correlation in fission fragment average excitation energy distribution. To fulfill this task the most probable charge values for complementary light and heavy fragments in spontaneous fission of Cf252, neutron binding energy of fission fragments and the average gamma ray energy from fission fragments has been estimated. The average fission fragment excitation energy then is estimated. Results of calculations are in satisfactory agreement with corresponding experimental results.