NPY Y1 antagonistleri olarak sentezlenmiş karbazol türevlerinin obezite tedavisi için kantitatif yapı-aktivite çalışmaları
Qsar studies for treatment of obesity of synthesized carbazole derivates as NPY Y1 antagonists
- Tez No: 337936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada aktiviteleri daha önceden belirlenmiş 21 adet NPY Y1 antagonistinin yapı aktivite ilişkileri teorik olarak araştırılmıştır. Yapılan hesaplamalarda çalışılan yapıların aydınlatılması için Oluşum Enerjisi, Dipol Moment, HOMO, LUMO, Kimyasal sertlik, Yumuşaklik, Elektronegativite, Kimyasal Potansiyel, Elektrofilisiti index parametreleri yarı deneysel metot olan PM3, YFT (Yoğunluk Fonksiyon Teorisi) olan B3LYP/6-31G ve B3LYP/6-31G* temel setleri kullanılarak belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar, Gaussian09 programından üç temel set ile hesaplanan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. YFT/B3LYP/6-31G sonuçları çalışılan bileşiklerin deneysel verileri ile uyumlu bulunmuştur. Bu sebeple moleküllerin özelliklerinin yorumlanmasında bu metotdan elde edilen verilere odaklanılmıştır. Anahtar Kelimeler;NPY Y1, antagonist, YFT
Özet (Çeviri)
In this study, structure activity relationships of the synthesized and determined activities of 21 NPY Y1 antagonists were investigated theoretically. Heat of formation energy, dipole moment, HOMO, LUMO, chemical hardness, softness, electronegativity, chemical potential, electrophilicity index parameters have been calculated to elucidate the structures with semi-emprical methods PM3 basis set and DFT (Density Functional Theory) method B3LYP/6-31G and B3LYP/6-31G* basis sets. The experimental results were compared with the calculated results with three type basis sets from Gaussian09 program. The DFT/B3LYP/6-31G results were compatible with the experimantel data of the studied compounds. Therefore, we focused on the obtained data in this method, and the explained the properties of the carbazole derivatives as NPY Y1 antagonists. Key Words; NPY Y1, Antagonist, DFT