Miyokard infarktüslü hastalarda trombospondin gen polimorfizmlerinin incelenmesi
The determination of thrombospondine gene polymorphisms in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 337965
  2. Yazar: HATİCE YÜCEL KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ekstrasellüler matrikste bulunan protein ailelerinden biri olan trombospondinler (TSP), hücre-hücre ve hücre-matriks etkileşimini sağlayan adeziv proteinler olup, 5 subtipi tanımlanmıştır. Her biri farklı bir gen ürünü olan ve miyokardiyal damar tıkanıklığı ile ilişkili üyeler, TSP1, TSP2 ve TSP4 farklı kromozomlar üzerinde bulunmaktadır. TSP, anjiyogenik uyaranların değişik türlerine cevap olarak endotel hücrelerde hücre göçünü durdurma, apoptozu uyarma ve yeni damar oluşumunu önleme yeteneğine sahip potansiyel bir anjiyogenez baskılayıcısı olup miyokard infartüsü (MI) gelişiminde rol almaktadır. Bu çalışmada anti-anjiogenik faktörlerden olan TSP1, TSP2 ve TSP4 genlerinde meydana gelen SNP lerin MI ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla akut MI tanısı konmuş 150 hasta ile kendisinde ve birinci derece yakınında herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmayan 150 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. TSP1 (N700S), TSP2 (3?UTR) ve TSP4 (A387P) gen bölgelerinde meydana gelen polimorfizmler PCR-RFLP yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin istatiksel analizi sonucunda TSP2 (3?UTR) gen bölgesinde meydana gelen SNP?lerin MI ile ilişkisi anlamlı bulunmuştur. TSP1 ve TSP4 ile MI arasında ise herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Thrombospondines (TSPs) are proteins that are in extracellular matrix as nature and they are adhesive proteins interact with cell-cell and cell-matrix, their 5 subtype was defined. Each of these subtypes are encoded from different genes and some of them which are related with myocardial vascular obstruction, TSP1,TSP2 and TSP4 are in different chromosomes. TSP, that stops cell migration in endothelial cells in response to different kinds of angiogenic stimulus, stimulates apoptosis and prevents from occuring neovascularization, is a potential suppressive for angiogenesis and has a role in MI progression. In this study, the determination of association between MI and single nukleotit polymorphisms that occur in TSP1, TSP2 and TSP4 genes which are anti- angiogenic factors was aimed. This study was studied on 150 patients with MI and 150 controls. Polymorphisms in TSP1 (N700S), TSP2 (3?UTR T/G) and TSP4 (A387P) were analyzed with PCR-RFLP. As a result of statical data analysis, SNPs in TSP2 are significant and association with MI highly. In contrast to TSP2, TSP1 and TSP4 are not significant and they have no association with MI.