Miyokard infarktüslü hastalarda matriks metalloproteinaz gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigation of the matrix metalloproteinase gene polymorphisms in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 354341
  2. Yazar: CANAN GÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK DİDEM KARAGÖZ, PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ekstraselüler matrikste bulunan protein ailelerinden biri olan matriks metalloproteinazlar, ekstraselüler proteinazların önemli bir üyesidir. En önemli görevleri ekstraselüler matriksin yıkımıdır. Her biri farklı bir gen ürünü olan ve koroner tıkanıklık ile ilişkili üyeler, matriks metalloproteinaz 2 ve 9, farklı kromozomlar üzerinde bulunmaktadır. Bu enzimler; ekstraselüler matriksin iş potansiyeli, dokunun yeniden şekillenmesi, anjiyogenez ve morfogenezde oldukça esansiyel bir konuma sahiptir. Matriks metalloproteinazların aktivitelerindeki kontrolsüz artışın; kardiyak hastalık, ateroskleroz, periodontal hastalık, tümör hücre metastazı ve artrit gibi birçok hastalığın patogenezinde etkili olup, miyokard infarktüsü gelişiminde rol almaktadır. Bu çalışmada matriks metalloproteinaz 2 ve 9 genlerinde meydana gelen tek nükleotit polimorfizmlerinin miyokard infarktüsü ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla miyokard infarktüsü tanısı konmuş 258 hasta ve birinci derece yakınında herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmayan 127 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Matriks metalloproteinaz-2 (1575 G/A) ve matriks metalloproteinaz-9 (1562 C/T) gen bölgelerinde meydana gelen polimorfizmler PCR-RFLP yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Matrix metalloproteinases, one of the proteins present in extracellular matrix, are an essential member of extracellular proteinases. The most important tasks of them are destruction of extracellular matrix. Members that each of them is a different gene product and has a relationship between coronary steanosis. Matrix metalloproteinases 2 and 9 are located on different chromosomes. These enzymes have essential situations on the work potential of extracellular matrix, remodeling of tissue, angiogenesis and morphogenesis. Controlled increase on the activity of matrix metalloproteinases have influence over much of the diseases pathogenesis including cardiac disease, atherosclerosis, periodontal disease, metastasis of tumor cells and arthritis.They are also participate on the development of myocardial infraction. Aim of this study is to investigate the relationship between single nucleotit polimorphisms of the matrix metalloproteinases 2 and 9 genes and MI. For that reason 258 patients who have suffered from acute MI and 127 people who have no close relatives that have never experienced heart disease, are used in this research. Polymorphisms were matrikx metalloproteinase 2 gene (1575 G/A) and matrix metalloproteinase 9 gene (1562 C/T) analysed by using PCR-RFLP method.