Akut miyokard infarktüslü hastalarda serum selenyum düzeyinin araştırılması
- Tez No: 20065
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLİN GÜVENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada selenyumun, insan biyokimyasındaki rolü, konsantrasyona bağlı olarak hem esansiyel hem de toksik seviyesi ve serumda selenyum konsantrasyonunun tayini için duyarlı, kesin, tekrarlanabilir spesifik bir tayin yöntemi olan hidrür oluşturmalı-AAS yönteminin kurulması araştırılmıştır. Selenyum eksikliği ile başta kardiovasküler hastalıklar ve kanser olmak üzere, çeşitli hastalıklar arasında anlamlı korelasyonlar olduğunu ortaya koyan çeşitli epidemiyolojik ve klinik çalışmalar bulunmaktadır. Akut miyokard infarktüslü, kronik koroner arterli ve normal koroner arterli kişilerdeki serum selenyum düzeyleri hidrür oluşturmalı AAS ile tayin edildi. Ortalama serum selenyum düzeyleri akut miyokard infarktüslü hastalarda 38,59 ± 15,25 ug/L, kronik koroner arteli hastalarda 37,20 ± 11, 44 ug/L, normal koroner aterli kişilerde 63,66 ± 11.71 ug/L olarak bulunmuştur. Normal koroner arterli kişilerin % 95 inde serum selenyum düzeyi 40 ug/L nin üzerinde bulunmuştur. Koroner arter hastalığı olan toplam 49 hastanın % 67 sinde (33 kişi) bu seviyeden daha düşük serum selenyum düzeyi görülmüştür. Koroner arter hastalığı olan grupla A.M.I olan grup arasında serum selenyum düzeyi farklı olmadığı halde (P > 0,05), kontrol grubu ile her iki grup arasında anlamlı farklılıklar olduğu gözlenmiştir (P< 0,01).63 Akut miyokard infarktüslü ve koroner arterli hastalarda ve normal koronerli kişilerde sigara, hipertansiyon, serum kolesterol miktarının, yaş ve cinsiyetin serum selenyum düzeyi ile ilişkisini artaştırdığımızda, sigara ve hipertansiyonun serum selenyum düzeyi ile bir ilişkisinin olmadığı saptanamamıştır (P>0,05). Ancak serum kolesterol miktarı 200 mg/dL den büyük olanlarda serum selenyum seviyesi, serum kolesterol miktarı 200 mg/dL den düşük olanlardan daha az bulunmuştur (P 0,05) ÖZET Bu çalışmada selenyumun, insan biyokimyasındaki rolü, konsantrasyona bağlı olarak hem esansiyel hem de toksik seviyesi ve serumda selenyum konsantrasyonunun tayini için duyarlı, kesin, tekrarlanabilir spesifik bir tayin yöntemi olan hidrür oluşturmalı-AAS yönteminin kurulması araştırılmıştır. Selenyum eksikliği ile başta kardiovasküler hastalıklar ve kanser olmak üzere, çeşitli hastalıklar arasında anlamlı korelasyonlar olduğunu ortaya koyan çeşitli epidemiyoloj ik ve klinik çalışmalar bulunmaktadır. Akut miyokard infarktüslü, kronik koroner arterli ve normal koroner arterli kişilerdeki serum selenyum düzeyleri hidrür oluşturmalı AAS ile tayin edildi. Ortalama serum selenyum düzeyleri akut miyokard infarktüslü hastalarda 38,59 ± 15,25 ug/L, kronik koroner arteli hastalarda 37,20 ± 11, 44 ug/L, normal koroner aterli kişilerde 63,66 ± 11.71 ug/L olarak bulunmuştur. Normal koroner arterli kişilerin % 95 inde serum selenyum düzeyi 40 ug/L nin üzerinde bulunmuştur. Koroner arter hastalığı olan toplam 49 hastanın % 67 sinde (33 kişi) bu seviyeden daha düşük serum selenyum düzeyi görülmüştür. Koroner arter hastalığı olan grupla A.M. I olan grup arasında serum selenyum düzeyi farklı olmadığı halde (P > 0,t)5), kontrol grubu ile her iki grup arasında anlamlı farklılıklar olduğu gözlenmiştir (P< 0,01).
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this research, the role of selenium in the biochemistry of humanbeing, essential and toxic levels of selenium with regard of concentration and the method of determination of concentration of selenium in serum with regard to the sensitivity, definitiveness, reproducibility of specific method of determination such as formation of hydride generation setting up AAS method-have been taking into considaration. Various epidemiologic and clinical researches have been carried out in order to find out a significant correlation amongst the selenium deficiency and mainly the illness of cardiovascular, cancer and various illness The level of selenium in the serum of humanbeing having the infarct of acute myocardium, chronic coronary arter and normal coronary arter have been determined by using AAS method which has the formation of hydride generation. Average selenium level of serum have been found as below: I patients having the infarct of acute myocardium have 38.59±15.25 ug/L; in patients having the chronic coronary arter 37,20 ± 11,44 ug/Lj and in patients having normal coronary arter 63,66 ± 11,71 ug/L, Selenium level of serum was above 40 ug/L in the patients of normal coronary arter at the rate of 95 % patients. in % 67 of total 49 patients (namely 33 persons) having coronary arter have the selenium level below the above figüre. No differences have been found in the level of selenium between patients of «»..nnnnınır _,,4-~~, =,-.** «..nmm -f A M T B 4- 4-K« 1 ",,«-> 1 j^f fDS f\ DR^65 but the significant differences have been observed in the control group with the two groups mentioned above at the level of (P 0,05) But the level of serum selenium is less in serum cholesterol above 200 mg/dL than the serum cholesterol quantity below 200 mj'dL at (P < 0,10). When the groups of A.M.I. and K.A.H. have been taken into consideration only, sex and ages of patients above ör below the 60 years of age did not effect the level of serum selenium at the level of (P > 0,05). 63 Akut miyokard infarktüslü ve koroner arterli hastalarda ve normal koronerli kişilerde sigara, hipertansiyon, serum kolesterol miktarının, yaş ve cinsiyetin serum selenyum düzeyi ile ilişkisini artaştırdığımızda, sigara ve hipertansiyonun serum selenyum düzeyi ile bir ilişkisinin olmadığı saptanamamıştır (P>0,05). Ancak serum kolesterol miktarı 200 mg/dL den büyük olanlarda serum selenyum seviyesi, serum kolesterol miktarı 200 mg/dL den düşük olanlardan daha &z bulunmuştur (P 0,05)