Modeling of shear strength of rc beam without web reinforcement by stepwise regression
Adımsal regresyon yöntemiyle kesme donatısız betonarme kirişlerin kesme dayanımının modellenmesi
- Tez No: 337967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, esnek hesaplama tekniklerinin (Aşamalı regresyon) etriyesiyesiz betonarme kirişlerin kesme dayanımının tahmini ve formule edilmesinde kullanılması incelenmektedir. Betonarme kirişlerin kesme dayanımı konusunda daha once yapılan çalışmalar konusunda literatür taraması yapılmış ve 46 farklı çalışmadan alınan 398 testten oluşan geniş bir deneysel veritabanı oluşturulmuştur. Bu veritabanını esas alarak betonarme kirişlerin kesme dayanımı konusunda yeni formuller önerilmiştir. Ayrıca bu deneysel veritabanı kullanılarak 4 farklı ulusal tasarım kodundaki (ACI 318-02, CSA A23.3 2004 (Collins, 2003), Euro code EC2 Kısım 1 (1994, 2003) ve Alman Kodu (DIN, 2001)) kesme dayanımı yaklaşımları değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
experimental studies has also been carried out regarding shear strength of RC beams without web reinforcement and a wide range of experimental database (398 tests) has been gathered from literature from 46 separate studies. New expressions are proposed based on the database taking into account the observed behavior for the design of normal-strength reinforced concrete beams without web reinforcement. The database is used for studying parameters that affect shear behavior/strength and for evaluating and comparing four national shear design provision (ACI 318-02, CSA A23.3 2004 edition (Collins, 2003), Euro code EC2 Part 1 (1994, 2003) and the German Code (DIN, 2001)) as well as for identifying research needs.