Yapı-zemin etkileşiminin Antalya il ölçeğinde araştırılması
Investigation of soil-structure interaction on Antalya province scale
- Tez No: 337986
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye, yerel zemin koşulları ve denetimsiz yapılaşma olgusu nedeniyle, olması muhtemel depremlerden olumsuz bir biçimde etkilenebilecek bir konumdadır. Bu çalışmada, kum ve kil zeminler için Van deprem kayıtları, zemin koşulları ile kayma dalgası hızları kullanılarak (Vs) zemin yüzeyindeki ivme-periyot, hız-periyot, deplasman-periyot ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada üç farklı anakaya kayma dalgası hızları kullanılmıştır. Bir boyutlu eşdeğer lineer analize dayalı analiz yapan EERA programı kullanılarak, kayma dalgası hızlarından zemin hakim periyot değerleri bulunmuştur. Spektral ivme-periyot, hız-periyot, deplasman-periyot değişimi karşılaştırmalarını yapabilmek için iki boyutlu dinamik sonlu elemanlar analizleri PLAXIS bilgisayar programı ile yapılmıştır. Çözümü yapılan zemin modellerinin spektral ivme-periyot grafiğinden hakim periyotları bulunmuştur. Bu aşamadan sonra bir boyutlu ve iki boyutlu analiz sonuçları karşılaştırılarak risk tahminleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise iki boyutlu analizlerin bir boyutlu analizlerden farklı sonuçlar verdiği ve gerçeğe yakın sonuçlar elde etmek için yerinde yapılacak deneysel çalışmalara gereksinim duyulduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is under the influence of earthquake phenomena due to the poor soil conditions and uncontrolled building construction. In this study it is aimed to investigate the relation between surface acceleration-period, velocity-period and displacementperiod graphs for clay and sand soil models by using shear wave velocity (Vs) and soil conditions by using Van 2011earthquake records. In the study three different bedrock shear wave velocity were used. Predominant period values were determined from the EERA program which is based on the one-dimensional equivalent linear analysis. To make comparisons between spectral acceleration and period, velocity and period and displacement and period variations, two-dimensional dynamic finite element analyses were made by using PLAXIS software program. Predominant acceleration values of soil models were found from spectral acceleration-period graphs. After this stage, onedimensional and two-dimensional analysis results were compared with estimates of risk. It is proposed that, the results of two-dimensional analyses are different from that of the one-dimensional analyses and to obtain more accurate results, experimental studies carried out in-situ are needed.