Antalya kenti kene (acari: Ixodida) türlerinin tespiti, mevsimsel ve bölgesel dağılımlarının belirlenmesi
Determination of tick species (acari: Ixodida) in Antalya city, their seasonal and regional distribution
- Tez No: 337990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Keneler soğuk ve sıcakkanlı omurgalıların ektoparaziti olan önemli bir canlı grubudur. Kenelerin birçok türü, Lyme hastalığı, Q Ateşi ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi pek çok hastalığın vektörü olarak bilinmektedir. Bu tez çalışması, Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 3 yıllık bir zaman aralığında, kene türlerinin kompozisyonlarını, mevsimsel bolluklarını ve bölgesel dağılımlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Örneklemeler Mayıs 2010?dan Mayıs 2013?e kadar yapılmıştır. Kenelerin serbest yaşam evreleri bayraklama yöntemi, kan emen bireyleri ise evcil ve yabani hayvanlar üzerinden veya çevrelerinden pens ile toplanmıştır. Toplanan keneler % 70?lik etil alkolde saklanmış, sonrasında bir stereo mikroskop altında morfolojik özellikleri incelenerek tür teşhisleri anahtarlar kullanılarak yapılmıştır. Toplam 1393 adet kene toplanmış olup, bunların 1378 tanesi ergin, 15 tanesi ise genç evrelerden (1 larva ve 14 nimf) oluşmaktadır. Toplam sekiz kene türü Rhipicephalus turanicus, Rhipicephalus sanguineus, Hyalomma aegyptium, Argas persicus, Dermacentor niveus, Hyalomma marginatum, Rhipicephalus annulatus ve Haemaphysalis parva olarak tespit edilmiştir. Rhipicephalus turanicus ve R. sanguineus türleri şehirde en sık rastlanan türler olup, özellikle köpekler üzerinde görülmektedirler. Kara kaplumbağaları Hyalomma aegyptium? un ana konaklarıdır. Bu araştırmanın sonuçları Antalya kentinde kenelerin hayvan ve insanlar üzerinde ve çevresinde kontrol edilmeleri için uygun önlemlerin alınmasında katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Ticks are an important group of ectoparasites of cold and hot-blooded vertebrates. Most species of ticks are known vectors of diseases including Lyme disease, Q fever and Crimean?Congo Hemorrhagic Fever. In this thesis, a 3-yr study was conducted in Antalya Metropolitan Municipality area to determine tick species composition, seasonal abundance, and spatial distribution. Sampling was conducted from May 2010 through May 2013. Free stages of ticks were collected by using the flagging method; parasitic stages were picked up on domestic and wild animals and from the environment. Collected ticks stored in ethanol 70% and then were examined for morphological features under a stereomicroscope to comfirm their identity by morphological keys. A total of 1393 ticks were collected, of which 1378 were adult ticks and 15 represented immature stages (1 larvae and 14 nymphs). A total of eight tick species were identified: Rhipicephalus turanicus, Rhipicephalus sanguineus, Hyalomma aegypticum, Argas persicus, Dermacentor niveus, Hyalomma marginatum, Boophilus annulatus, and Haemaphysalis parva. Rhipicephalus turanicus and R. sanguineus were most abundant tick species infesting dogs in city. The hosts of H. aegyptium are primarily tortoises in Antalya. The results of this research will contribute to establishing appropriate measures to control tick infestations on animal and humans and their environment in city of Antalya.