İnşaat sektöründe iş kazalarının sebep ve sonuçları üzerine bir araştırma
İnşaat sektöründe iş kazalarinin sebep ve sonuçlari üzerine bir araştirma
  1. Tez No: 337991
  2. Yazar: HAMDİ CEM ÇİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği, günümüzde oldukça önem taşıyan ve giderek önem kazanmaya devam eden bir kavramdır. Bu durum tüm sektörler için geçerlidir. Birçok kurumun iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak adına iş kazaları ve olası meslek hastalıklarına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. İş kazaları nedeniyle her yıl birçok kişi hayatını kaybetmekte veya sakat kalmaktadır. Bu sebeple iş kazalarını önlemek ve iş güvenliğine özellikle dikkat etmek hem iş gücü kaybını engellemek açısından ekonomik hayata katkı sağlamakta hem de özellikle insan hayatını korumaktadır. Yapı işleri sektöründe gerçekleşen iş kazalarının önlenmesine yardımcı olabilecek bir çalışma elde etmek amacı ile yürütülen bu tez çalışmasına literatür araştırması ile başlanmış ve bu araştırma sonucunda iş güvenliği bilinci ve risk değerlendirmesi konusunda sektörde eksiklik olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmalardan yola çıkarak mevcut tehlikeler belirlenmiş ve yapı firmalarında kullanılabilen risk değerlendirme çalışmaları incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında yapı sektöründe inşaatı devam etmekte olan büyük bir şantiyede risk değerlendirme analizi yapılmış ve buradan yola çıkılarak iş güvenliği konusundaki eksikliklerin vurgulanması hedeflenmiştir. Risk analizinin yapıldığı proje, İstanbul Ataşehir bölgesinde bulunan, toplam 450.000 m2 inşaat alanına sahip, 67 dönüm arazi üzerine kurulmuş 20 katlı bir 5 yıldızlı Otel, 16 katlı bir 4 yıldızlı Otel, 4 adet 33 katlı Rezidans, 4 katlı Alışveriş Merkezi ve çevre düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları ile birlikte yatırım değeri 500 Milyon Doları bulan BRANDIUM isimli projedir. Çalışma sonucunda çok ciddi bir yatırım yapılan büyük ölçekli bir projede bile birçok risk faktörü ortaya çıkmış ve bu konuya yeteri kadar önem verilmediği görülmüştür. Mevzuat çalışmalarının halen güncellenmekte olduğu göz önünde bulundurulsa işveren veya işveren temsilcisinin ve çalışanların sorumluluklarını benimseyip uygulaması ile devlet denetiminin ortak çalışması sayesinde iş kazalarının azalıp, insan hayatlarının güvende olması sağlanıp, ekonomiye katkı sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Workplace Safety and Health is a concept which currently, has a significant importance and keeps on gaining significance over the years. This situation applies for all sectors. Various companies have to pay attention to occupational accidents and potential occupational diseases in order to maintain safety and health at work. Numerous people lose their lives or become permanently incapacitated because of occupational accidents. For this reason, preventing occupational accidents and placing emphasis on work safety and health is crucial in terms of obstructing loss of labor force and most importantly, saving people's lives. The purpose of this thesis is to help prevent occupational accidents in construction sector and make emphasis on the certain topics about health and safety at work. The study is started with literature research and with this research, it was seen there are some defects in the sector, in terms of safety and health at work awareness and risk management process. With the researches current hazards had been detected and risk management processes that can be used in construction sector was analyzed. By the help of this information, a risk assessment sample is presented in the construction of a project which is proceeding and it is aimed to emphasize the lack of workplace safety elements. (The project in which the risk analysis prepared, for BRANDIUM construction site, which consists of a 20 storey five star hotel, a 16 storey four star hotel, four 33 storey Residence, a 4 storey Shopping Center and landscape design on 450.000m2 of construction field and built on 67.000m2 of area, which is located in Istanbul Atasehir and has up to 500 million dollars investment amount. With the help of this study, various risk factors are discovered and it is seen that the subject is not being emphasised enough even in a Project with such big investment amount and a large scale. It is foreseen that if the ongoing changes in the regulation are considered, employers or employer representatives and workers acknowledge their responsibilities and the government inspections are frequent enough, the workplace accident quantities can be decreased, human lives can be saved and also contribute to the economy.